İhracatta Konya’ya rekor dayanmıyor

Nisan ayı ihracat rakamları belli oldu. Konya, Nisan ayında ihracatını yüzde 78 oranında arttırarak, en fazla ihracat yapan şehirler arasında yer aldı

İhracatta Konya’ya rekor dayanmıyor

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle’nin de katılımıyla yapılan basın toplantısında nisan ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı. İhracat rakamlarına dair açıklamalarda bulunan Bakan Muş, “Nisan ayında da ihracattaki güçlü performansımız devam etmiş, ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 109 artışla 18,8 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu değerle tüm zamanların en yüksek nisan ayı ihracat rakamını ve ayrıca tüm yılların ikinci en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirmiş bulunuyoruz” dedi.

KONYA İLK 10’DA

Konya’nın ihracatı Nisan’da tarihinin en yüksek artış oranına ulaştı. Nisan ayında Konya, ihracatını yüzde 78,18 arttırarak 279 milyon dolar ihracat yaptı. En fazla ihracat yapan ilk on şehir arasında yer almaya devam eden Konya, Türkiye ihracatından yüzde 1.63 pay aldı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Nisan ayı ilk dört aylık ihracat rakamlarını açıkladı. Nisan ayında Türkiye’nin ihracatı, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 109’luk artışla, 18 milyar 766 milyon dolara ulaştı. Ocak - Nisan döneminde 2020 yılındaki ilk dört aya göre yüzde 33,1’lik artışla 68 milyar 752 milyon dolarlık ihracata imza atıldı. TİM’in açıklamış olduğu verilere göre Konya’nın Nisan ayı ihracat rakamı 279 milyon 392 bin 189 USD olarak gerçekleşti. Bu rakama göre Konya il bazında Nisan ayında Türkiye ihracatından yüzde 1,63 pay alarak 10. sırada yer aldı. 2021 yılı ilk dört aylık ihracat rakamı da 978 milyon 81 bin 454 USD olarak gerçekleşti. 2021 yılı ilk dört aylık rakamı, 2020 yılı ilk dört aylık rakamı göre yüzde 45,87 artış gösterdi.

ihracatta-konyaya-rekor-dayanmiyor.jpeg

“KONYA HIZLI BİR ŞEKİLDE HEDEFE İLERLİYOR”

İhracat rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Konya Ticaret Odası ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk, “Mart ayında 284 milyon dolar olarak gerçekleşen ihracatımız Nisan ayında da yüzde 78 artarak 279 milyon dolar oldu. İlk dört ayda da 1 milyar dolara yaklaşan ihracatımızın hızlı yükselişi hedeflerimizde ilerlediğimizi göstermektedir. İlk dört ayda Türkiye ortalaması üzerinde ihracat artışımız devam etmektedir. Şehrimiz ve ülkemiz ekonomisinin büyümesine ihracatıyla katkı sağlayan müteşebbislerimizi ve emeği geçenleri kutluyor, başarılarının artarak devamını diliyorum” diye konuştu.

ihracatta-konyaya-rekor-dayanmiyor-002.jpeg

“ARTIŞ TRENDİMİZ GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE SÜRÜYOR”

Konya’nın ihracat hedeflerine doğru hızla devam ettiğini kaydeden Konya Sanayi Odası ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, ihracat rakamlarındaki artışın devam etmesini sağlayan ihracatçıları tebrik etti. Başkan Kütükcü, yaptığı açıklamada, “Konya’mızın ihracatındaki artış trendi güçlü bir şekilde devam ediyor. Nisan ayı ihracat artış oranımız yüzde 78,2 olarak gerçekleşti. Böylece Ocak-Nisan döneminde ortalama yüzde 45,9’luk artışla 978 milyon dolar ihracat rakamına ulaştık.  Tüm ihracatçılarımızı kutluyorum” ifadelerini kullandı.

ihracatta-konyaya-rekor-dayanmiyor-001.jpeg

“VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

Pandemi dolayısıyla tüm dünya ülkelerinin ekonomilerinde daralma yaşandığını dile getiren Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka, Türk sanayici ve iş adamlarının büyük iş başardığını söyledi. Başkan Okka, “Pandeminin etkisiyle dünya ülkelerinin ekonomi ve ticaretin daraldığı 2020 yılında, sanayici ve iş adamlarımız hızlı bir toparlanma sürecine girmiş ve geçtiğimiz yılı rekor bir seviyle kapatmıştı. Durumu fırsata çevirerek ekonomimizdeki çarkları çeviren sanayici ve işadamlarımız, 2021 yılına da hızlı bir giriş yapmıştı. Konya’mızın ihracatındaki artış devam ediyor. Ülkesi ve şehri için çalışan, tüm sanayicilerimizi, işadamlarımızı ve çalışanlarını tebrik ediyorum. Büyük ve güçlü Türkiye olma yolunda, var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

ihracatta-konyaya-rekor-dayanmiyor-003.jpeg

“PERFORMANS RAKAMLARA YANSIYOR”

Konya üreticisinin ve ihracatçısının yüksek bir performans gösterdiğini vurgulayan Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Konya Şube Başkanı Atilla Sinacı, “Konya’nın gösterdiği performans rakamlara da yansıdı. Üreticilerimiz olağanüstü bir performans sergiledi. 2021 yılına Konya olarak moralimiz yüksek ve güçlü başladık. Bu performans ile gerek üretimde gerekse ihracatta daha büyük rekorlar kıracağımıza inanıyoruz. Pandeminin etkisini kaybetmesi ile daha da hızlı bir sürece girilecektir. ASKON Konya Şubesi olarak bizler de Konya’nın kahramanları sanayicilerimiz için itici güç olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Muhabir

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.