Herkesi ilgilendiriyor! 1 Ocak'ta başlıyor...

İş dünyasında 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle işçi-işveren uyuşmazlıklarında arabuluculuk sistemi dava şartı haline geliyor.

Herkesi ilgilendiriyor! 1 Ocak'ta başlıyor...

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, uygulamanın hem işçi hem de işveren açısından enerji ve vakit kaybını önleyeceğini söyledi.

İşçi-işveren uyuşmazlıklarında arabuluculuk sistemini dava şartı haline getiren düzenleme, 1 Ocak 2018 itibariyle yürürlüğe giriyor. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, arabuluculuğun dava şartı olması ile iş dünyasına yeni bir soluk geleceğini vurguladı. Yeni düzenlemede emeği geçen herkese teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak sistemin başarısı için üzerlerine düşen ne varsa yapmaya devam edeceklerini bildirdi. Hisarcıklıoğlu, bundan böyle arabuluculuk görüşmeleri sonunda anlaşmaya varan işçi ve işverenin üzerinde anlaşılmış olan hususları tekrar dava konusu yapmasının mümkün olmadığına işaret ederek, düzenlemenin iş dünyası için önemli bir zaman tasarrufu sağlayacağını belirtti. Hisarcıklıoğlu, “İşçi de, işveren de ihtiyacını karşılarken bu sorunla uğraşmayı bırakacak, enerjisini, potansiyelini ve zamanını başka işler için kullanabilecektir” dedi.

"Arabuluculuk sürecindeki gizlilik, emsal kararlar oluşmasını engelleyecek"

Emsal karar uygulamasının klasik yargılama usulleri içerisinde iş dünyası için büyük bir sorun olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, arabuluculukta anlaşma metni gizli olacağından bu durumun bir sorun olmaktan çıkacağını dile getirdi. Tüm tarafların ve arabulucunun bu gizliliğe uymak zorunda olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, düzenlemenin iş dünyası tarafından ayrıntılarıyla öğrenilmesi gerektiğini vurguladı. Uzun yargılama süreleri nedeniyle yıllarca uğraşılan iş davalarının arabuluculuk ile son bulacağını düşündüğünü dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Vakit nakittir” sözünün iş dünyasındaki işlerliğinden bahsetti. Hisarcıklıoğlu, arabuluculuk sürecinde işçi ve işverenin çözüm üretememeleri halinde arabulucunun bir çözüm önerisi getirebileceğini de bildirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.