'Havacılıkta her 100 dolar, 325 dolarlık değer üretiyor'

SAHA Yönetim Kurulu Başkanı Büyükdede, "Havacılık sektörüne harcanan her 100 dolar, ekonomide 325 dolarlık katma değer üretiyor" dedi

'Havacılıkta her 100 dolar, 325 dolarlık değer üretiyor'

İSTANBUL (AA) - İstanbul Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (SAHA) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Büyükdede, havacılık sektörüne harcanan her 100 doların ekonomide 325 dolarlık katma değer ürettiğini söyledi.

Büyükdede, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgesel uçak projesinin gerçekleşmesi ile yerli tasarım ve üretimin kazandırılmasının Türkiye'nin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme hedefine ulaşmasında etkin bir rol oynayacağını kaydetti.

Havacılık sanayisinin geniş istihdam, ileri teknoloji ve yüksek katma değer ürettiğini, diğer sektörlerin gelişmesinde de sinerjik bir etki oluşturduğunu dile getiren Büyükdede, konuşmasında şunları kaydetti:

"İTO tarafından hazırlanan Türkiye'de Sivil Yerli Uçak Üretiminin Stratejik Analizi'ne göre, havacılık sektörüne harcanan her 100 dolar, ekonomide 325 dolarlık katma değer üretiyor. Sektördeki her 100 ilave işin, ekonomi genelinde en az 610 yeni iş alanı meydana getirdiği hesaplandı. Bir otomobilin üretiminde 10 bin, bir uçağın üretiminde ise 1 milyon adet parça kullanılır."

Hava araç ve sistemlerinin üretimine yönelik yerli sanayinin kurulmasını, geliştirilmesini ve rekabetçi olmasını sağlayacak bir ekosistemin zaman içerisinde kendiliğinden ortaya çıkacağının altını çizen Büyükdede, orta gelir tuzağını aşmak için, itici kuvvet olmaya aday olan havacılık sektörüne Türkiye'nin öncelik ve ağırlık verme zamanı geldiğini anlattı.

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.