Girişimlerde mesleki eğitim arttı

Türkiye genelinde çalışanlarına mesleki eğitim kursu sağlayan girişimlerin tüm girişimler içindeki oranı 2010'da yüzde 33,9 iken, 2015 yılında yüzde 39,8'e yükseldi.

Girişimlerde mesleki eğitim arttı

Türkiye genelinde çalışanlarına mesleki eğitim kursu veya mesleki eğitimin diğer türlerini sağlayan girişimlerin tüm girişimler içindeki oranı 2010'da yüzde 33,9 iken, 2015 yılında yüzde 39,8'e yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 yılına ilişkin ''Girişimlerde Mesleki Eğitim'' verilerini açıkladı.

Buna göre, Türkiye genelinde çalışanlarına mesleki eğitim kursu veya mesleki eğitimin diğer türlerini (işbaşında rehberli eğitim, rotasyon ve yer değiştirmeler, çalışma ziyaretleri, kalite ve öğrenme çemberleri, öz yönelimli öğrenme, konferans, çalıştay, ticaret fuarları, seminerlere katılım) sağlayan girişimlerin tüm girişimler içindeki oranı 2010 yılında yüzde 33,9 iken, 2015 yılında yüzde 39,8 oldu.

Girişimlerin büyüklük grubuna göre değerlendirildiğinde en yüksek mesleki eğitim sağlama oranı yüzde 76,3 ile binden fazla personel çalıştıran girişimlerde gerçekleşirken, en düşük mesleki eğitim sağlama oranı yüzde 32,4 ile 10-19 personel çalıştıran girişimlerde oldu.

Ekonomik faaliyete göre bakıldığında ise en yüksek mesleki eğitim sağlama oranı yüzde 72,1 ile "Motorlu kara taşıtı, treyler ve yarı treyler ve diğer ulaşım araçlarının imalatı" sektöründe gerçekleşti.

Söz konusu yılda girişimlerin yüzde 31,9'u mesleki eğitim kursu imkanı sunarken, yüzde 29,1'i mesleki eğitimin diğer şekillerini sağladı. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.