Faizlerin düşmesi etkisini gösterdi (Özel Haber)

TÜİK Konya Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, 2019 yılı Şubat ayı itibariyle Konya ilinde toplam konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4 oranında artarak bin 906 adet oldu.

Faizlerin düşmesi etkisini gösterdi (Özel Haber)

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Türkiye genelinde şubatta geçen ay satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 7,6 artarken, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18,2 azalarak 78 bin 450 oldu. Konya’da ise 2019 yılı Şubat ayında bin 906 konut satıldı. Türkiye genelinde konut satışları 2019 Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,2 oranında azalarak 78 bin 450 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 14 bin 462 konut satışı ve yüzde 18,4 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul'u, 7 bin 690 konut satışı ve yüzde 9,8 pay ile Ankara, 4 bin 403 konut satışı ve yüzde 5,6 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 5 konut ile Hakkari, 12 konut ile Ardahan ve 22 konut ile Bayburt oldu.

KONYA TÜRKİYE’DEKİ TOPLAM KONUT SATIŞLARINDA 9’UNCU SIRADA YER ALDI

TÜİK Konya Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, 2019 yılı Şubat ayı itibariyle Konya ilinde toplam konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,3 azalırken, bir önceki aya göre yüzde 4 oranında artarak bin 906 adet oldu. Konya  bin 906 konut satışı ile Türkiye genelindeki toplam konut satışlarından yüzde 2,4 pay alarak 9’uncu sırada yer aldı. 2019 yılı Şubat ayında Konya’daki ipotekli konut satışı sayısı 128 adet oldu.  2019 yılı Şubat ayında Konya’da satılan konutların yüzde 6,7’si ipotekli olarak satıldı ve ipotekli satış oranının en fazla olduğu iller sıralamasına göre 62’nci sırada yer aldı. Konya’da 2019 yılı Şubat ayı itibariyle bir önceki yılın aynı ayına göre ipotekli satılan konut sayısı yüzde 72,9 oranında azaldı. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 68,2 oranında azalış göstererek 8 bin 890 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 11,3 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul bin 724 konut satışı ve yüzde 19,4 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 25 ile Ardahan oldu. 2019 Şubat ayında Konya’da diğer satış türleri sonucunda bin 778 konut el değiştirdi. Konya’da 2019 yılı Şubat ayı itibariyle bir önceki yılın aynı ayına göre diğer satış türleri sonucunda el değiştiren konut sayısı yüzde 0,1 oranında arttı. Aynı dönemde Konya toplam konut satışları içindeki diğer konut satışı payı (yüzde 93,3) sıralamasına göre 20’nci sırada yer aldı. 2019 Şubat ayında Konya’da satılan konutların 836 adedi ilk defa satılırken, bin 70 konut ise ikinci el konut satışı ile el değiştirdi. TÜİK Konya Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Konya’da toplam konut satışları içinde ilk satışların payı yüzde 43,9 iken; ikinci el satışlarının payı ise yüzde 56,1 olarak gerçekleşti. Türkiye genelinde ise konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 41,6, ikinci el satışlarının payı ise yüzde 58,4 oldu.

“SATIŞLARDA GEÇEN SENENİN AYNI AYINA GÖRE DÜŞÜŞ YAŞIYORUZ”

Konut satışlarında geçen aya göre yaşanan yüzde 4’lük artışı konut kredi faizlerinin düşmesine bağlayan Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, “ Hükümet, devlet bankaları tarafından konut kredi faizlerinin düşürülmesi için adım attı ve kredi faizlerini 1,28 çekti. Konut kredi faizlerinde yaşanan bu düşüş sektörde kendisini hissettirmeye başladı. Satışlarımızda bir miktar artış olsa da hala geçen senenin aynı ayına göre düşüş yaşıyoruz. Yaz sezonunda inşaat faaliyetlerinin yeniden başlamasıyla satışlarımızın giderek artacağı kanaatindeyim. Konut kredi faiz oranı biraz daha aşağı çekilip, yüzde 1 bandına indirilebilse konut satışında arzu edilen rakamlara ulaşırız” diye konuştu.  Vatandaşlara çağrıda bulunan Sedat Altınay, konut fiyatlarının makul fiyatlarda olduğunu ve yatırım yapmak için endişe duyulmaması gerektiğini önemle vurguladı.

Özel Haber: Müslüm Evci

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.