'Dış ticaretimiz cari açıktaki düşüşü destekleyecek'

Ekonomi Bakanı Zeybekci, dış ticaret açığındaki azalmanın yılın ikinci yarısında da süreceğini, böylece dış ticaretin, cari açıktaki düşüşü güçlü şekilde destekleyeceğini bildirdi

'Dış ticaretimiz cari açıktaki düşüşü destekleyecek'

ANKARA (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, geçen yıl ilk 6 ayda 24,5 milyar dolar olan cari işlemler açığının, bu yılın aynı döneminde  22,7 milyar dolara gerilediğini belirterek, bunun ülke ekonomisi için oldukça olumlu bir gelişme olduğunu bildirdi. 

Zeybekci, yaptığı yazılı açıklamada, 6 aylık ödemeler dengesi verilerini değerlendirdi.

Ödemeler dengesi verilerine göre, Türkiye'nin ilk 6 aylık cari açığında yaklaşık yüzde 7,5'lik bir azalma olduğunu belirten Zeybekci, "Geçen yıl ilk 6 ayda 24,5 milyar dolar olan cari işlemler açığı, bu yılın ilk 6 ayında 22,7 milyar dolara geriledi. Cari işlemler açığımız geçen yılın aynı dönemine göre 1,8 milyar dolar daha az oldu. Bu ülke ekonomimiz için oldukça olumlu bir gelişme" değerlendirmesinde bulundu.

Zeybekci, cari açıktaki olumlu gelişmenin altında büyük ölçüde ilk 6 ayda görülen dış ticaret açığındaki düşüşün yattığına işaret ederek, "2014'ün ilk yarısında 29,4 milyar dolar açık veren dış ticaret dengesi kalemi, bu yılın aynı döneminde 24,9 milyar dolar açık verdi. Geçen yıla göre yüzde 15,1 daha az dış ticaret açığı vermemiz sayesinde, dış ticaret kaleminin cari açığın iyileşmesine 4,4 milyar dolarlık bir katkısı oldu" ifadelerini kullandı.

Zeybekci, şu ana kadar geçen süreçte elde edilen sonuçların beklentilerle birebir uyumlu olduğunun kamuoyunun bilmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Dünya ticaretindeki gelişmeleri anlık olarak izliyor ve önlemleri alıyoruz. Bu yıl küresel ticarette paralel şekilde ülkemiz ihracatı ve ithalatı düşmeye devam ediyor. Ancak ülkemiz ihracatçısı bu zor küresel şartlarda rakiplerine göre daha iyi bir performans sergiliyor. Bu sayede yılın ikinci yarısında da dış ticaret açığımızdaki azalma devam edecek. Böylece dış ticaretimiz bu yıl cari açıktaki düşüşü güçlü şekilde destekleyecek. Küresel şartlar her ne olursa olsun, geçmişte yapısal bir sorun haline gelmiş ülkemizin cari işlemler açığı sorununun çözümü daha fazla ihracat ve üretim ile mümkündür. Bu şuurla ülkemiz ihracatını ve üretim gücünü artırmak için kamu ve reel sektörü ile sivil toplum kuruluşları ile hep beraber var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz."

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.