Dış ticaret verileri açıklandı

Ticaret Bakanlığı, ağustos ayında ihracatın bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,74 oranında azalarak 12 milyar 463 milyon dolar olduğunu açıkladı.

Dış ticaret verileri açıklandı

Ticaret Bakanlığı, Ağustos ayı dış ticaret verilerini açıkladı. 

Buna göre, 2020 yılı Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre ihracat, yüzde 5,74 azalarak 12 milyar 463 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Yine aynı dönemde ithalat, yüzde 20,64 artarak 18 milyar 776 milyon dolar oldu. 

Dış ticaret hacmi, yüzde 8,52 artarak 31 milyar 239 milyon dolar seviyesine yükseldi.

İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 66,4, altın hariç ihracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 82,9 değerine ulaştı.

"Salgın nedeniyle daralmanın etkileri ortadan kalkmaya başladı"

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Mart ayından itibaren tüm dünyayı hem sosyal hem de ekonomik anlamda çok büyük oranda olumsuz etkileyen COVID-19 salgını nedeniyle dünya ekonomilerinde yaşanan daralmanın olumsuz etkilerinin, hem ülkemizin hem de dünya ekonomilerinin normalleşme sürecine girdiği Haziran ayından itibaren ortadan kalkmaya başladığı görülmektedir." denildi. 

Haziran ayında başlayan bu olumlu trendin daha da belirgin hale geldiğinin anlaşıldığı belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Nisan ayında 8 milyar 975 milyon dolar olan ihracatımız, Mayıs ayında 9 milyar 956 milyon dolar, Haziran ayında 13 milyar 462 milyon dolar, Temmuz ayında 15 milyar 12 milyon dolar ve Ağustos ayında ise 12 milyar 463 milyon dolar olmuştur.

Diğer taraftan, işlenmemiş veya yarı işlenmiş altın ithalatı hariç tutulduğunda Ağustos ayı ithalatının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,30 oranında azaldığı görülmektedir. Bunun sonucunda da işlenmemiş veya yarı işlenmiş altın dış ticareti hariç olarak bakıldığında Ağustos ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı  yüzde 82,9 gibi oldukça yüksek bir seviyeye çıktığı anlaşılmaktadır. Ocak-Ağustos dönemine bakıldığında ise bu oran yüzde 83,6 düzeyine yükselmektedir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.