Devlet Destekli Alacak Sigortaları Bilgilendirme Toplantısı

Konya Tesisat ve İnşaat Malzemecileri Derneği (KONTİMDER) bilgilendirme toplantısında, devlet destekli alacak sigortaları ve işveren mali mesuliyet sigortası hakkında dernek üyelerine bilgilendirme sunumu gerçekleştirildi. Bilgilendirme toplantısı sunuma, Halk Sigorta Konya Bölge Temsilcisi Murat Genç, A Plus Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Ilıkçay, SRM Sigorta Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Aktaş katıldı.

Devlet Destekli Alacak Sigortaları Bilgilendirme Toplantısı

Halk Sigorta Konya Bölge Temsilcisi Murat Genç, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 1 Ocak itibariyle KOBİ’lerin tahsilat sıkıntılarını azaltmak amacıyla tanıtılan  ‘Devlet Destekli Alacak Sigortası’nın detaylarını anlattı. Alıcı başına 300 bin TL’ye kadar teminatın sağlandığını belirten Genç, “İflas, konkordato durumlarında da sigortalıların alacaklarını teminat altına alan devlet destekli alacak sigortası, Hazine ve Maliye Bakanlığının desteği ile Sigorta Bilgi Merkezi’nin altyapısı kullanılarak KOBİ’lerin hizmetine sunuluyor. Yurtiçi satış cirosu 25 milyon TL’yi aşmayan KOBİ’lerin vadeli satışlarını teminat altına alabilecekleri, devlet destekli alacak sigortası ilerleyen dönemlerde yurtiçi cirosu 125 milyon TL’ye kadar olan firmaları da kapsam altına alacak.” diye konuştu.  

Firmaların vadeli satış yaptıkları müşteriler için sistem tarafından belirlenen limitler ile teminat alabileceğini belirten Murat Genç, şu bilgileri verdi: “Sistem, firmaların yeni giriş yapacakları müşteriler için “diğer alıcılar” adı altında farklı bir limit oluşturuyor. Devlet destekli alacak sigortası halen piyasada bulunan diğer alacak sigortalarından farklı olarak 360 güne kadar vadeli satışları teminat altına alabiliyor.”

İşletmelerde meydana gelecek iş kazalarına karşı kendilerini teminat altına almalarını sağlayacak işveren sorumluluk sigortası hakkında da bilgi veren Murat Genç, işletmelerin SGK’lı çalıştırdıkları işçilerin başlarına gelebilecek iş kazalarına karşı işletmeleri güvence altına alabileceklerini söyledi. Murat Genç, “Çalışan sayısına ve faaliyet konusuna göre fiyatlandırmanın yapıldığı işveren mali mesuliyet sigortasında, işletmeler manevi tazminat talepleri, meslek hastalıkları talepleri, servis ve servis ile taşıma esnasında oluşabilecek iş kazaları sonucunda işverenden talep edilecek tazminat taleplerine karşı da teminat alabiliyor.” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.