Bağ-Kur primleri esnafı zorluyor

Konya’daki bazı esnaf odalarının başkanları, ziyaret ettikleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı’ndan, Bağ-Kur primlerindeki artışın yeniden düzenlenmesini istedi

Bağ-Kur primleri esnafı zorluyor

Konya Minibüsçüler Odası Başkanı Muharrem Karabacak, Tornacılar Odası Başkanı Emin Baranok, Pastacılar Odası Başkanı Kadir Kağnıcıoğlu ve Bozkır Esnaf Odası Başkanı Niyazi Yavuzer ile yönetim kurulu üyeleri, Ankara’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Erdem’i makamında ziyaret ederek, sorunlarını anlattı.

MÜSTEŞAR ERDEM’DEN SÖZ ALINDI

Ziyaretleri sonrasında açıklama yapan Konya Minibüsçüler Odası Başkanı Muharrem Karabacak, “Bağ-Kur primlerinin yüksekliği bizleri ve esnafımızı zorluyor. Türkiye genelinde önem arz eden bu konuyu Konya Milletvekillerimize, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Sayın Çiğdem Karaaslan’a ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Sayın Ahmet Erdem'e iletmek amacıyla ziyaret ettik” dedi. Ziyaretleri sırasında Bağ-Kur primlerindeki artışların yeniden düzenlenmesini istediklerini belirten Başkan Karabacak, Müsteşar Ahmet Erdem’den bu konuda yeni bir çalışma yapacakları sözünü aldıklarını söyledi.

EN DÜŞÜK PRİM 568 TL’YE YÜKSELDİ

Asgari ücretin yapılan artışla bin 300 TL'ye çıkarılmasından dolayı AK Parti hükümetine teşekkürlerini sunan Karabacak şöyle devam etti: "2016 yılı için asgari ücretin brüt tutarının belirlenmesinin ardından 2016 yılında ödenecek en düşük ve en yüksek Bağ-Kur primleri de netleşmiş oldu. Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu Bağ-Kur primleri asgari ücretin brüt tutarına göre hesaplanmaktadır. Sosyal Güvenlik Bağ-Kur primi olarak ödediğimiz primler Ocak 2016 ayı itibariyle asgari ücrete endeksli olarak en düşük prim 439 TL’den 568 TL’ye yükselerek yüzde 29’luk bir artışa neden olmuştur.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.