Üniversiteliler uzaktan eğitim istemiyor

Konya’daki 3 devlet üniversitesinin Kovid-19 salgınından dolayı uzaktan eğitim kararı almasının ardından binlerce öğrenci, üniversitelerin sosyal medya duyurularının altına yorum yaparak karma veya yüz yüze eğitim modeli yapılmasından yana olduklarını söyledi

Üniversiteliler uzaktan eğitim istemiyor

Türkiye’nin en fazla öğrenci sayısı sıralamasında 127 bin 272 öğrenci ile dördüncü olan Konya’daki Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Konya Teknik Üniversitesi geçtiğimiz günlerde aldığı kararla Kovid-19 salgınına karşı yeni dönemde eğitimlerini uzaktan yapacaklarını açıkladı. 3 üniversite, aldıkları kararı sosyal medya hesaplarında paylaşarak öğrencilerine duyurdu. 3 kamu üniversitesi sosyal medya paylaşımında, “Sevgili Öğrencilerimiz; Konya'daki Kamu Üniversiteleri olarak ortak kararımız, 2020-2021 güz yarı yılında teorik ve uygulamalı tüm derslerin, uzaktan ve online yürütülmesi yönünde olmuştur” denildi. Kararın duyurulmasının ardından binlerce öğrenci paylaşımların altına yorum yaparak yüz yüze veya karma eğitim modelinin uygulanmasını istediklerini belirtti. Öğrenciler kararın paylaşılmasıyla birlikte şu yorumları yaptılar; “Yanlış karar umarım düzeltilir.”, “Hocam neden neden? Uzaktan eğitimden hiçbir fayda görmüyoruz anca derslerden kalıyoruz.”, “Uygulamalı bölümler en azından hibrit bir eğitim alabilir. Ayrıca mimarlık fakültesi kampüste bile değil. Lütfen bir çözüm olsun. Her yer açık bir tek üniversiteler mi sorun?”, “Tatil serbest, düğünler serbest, kafeler açık ama eğitim çevrimiçi. İnsan gerçekten hayrete düşüyor.”, “Kampüste düğün yapmıyoruz. Hibrit istiyoruz.”, “Virüsle yaşamayı öğrenmek zorundayız. Hibrit istiyoruz. Verim almadığım eğitim modeliyle mezun olmak istemiyorum.” Öte yandan bazı öğrenciler de kararın doğru olduğu yönünde yorumlarda bulundular.

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Üç üniversitenin sosyal medyada uzaktan eğitim kararını duyurmasının ardından öğrenciler de internet ortamında eğitimin yüz yüze veya karma olması için imza kampanyası başlattılar. Selçuk Üniversitesi öğrencileri tarafından change.org platformunda başlatılan imza kampanyasının ilk gününde 500 öğrenci imzada bulundu. Öğrenciler imza kampanyası bloğunda da virüsle yaşamayı öğrenmek zorunda olduklarını belirterek karma eğitim modeliyle eğitim yapılması gerektiğini dile getirdiler. Bunun yanında imza bloğu birçok sosyal medya hesaplarında da paylaşılarak destek çağrısı yapıldı. Öte yandan birçok öğrenci topluluğu da sosyal medya hesaplarında karma veya yüz yüze eğitim modeli istediklerini belirttiler.

KONYA, TÜRKİYE’NİN EN ÇOK ÖĞRENCİSİ OLAN DÖRDÜNCÜ ŞEHRİ

Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK), resmi internet sitesinde alınan bilgilere göre Konya’da  127 bin 272 öğrenci üniversitelerde eğitim öğretim görüyor. Konya, bu sayı ile Türkiye’de en çok öğrenci sayısına sahip dördüncü il unvanını bulunduruyor. Üç devlet iki vakıf üniversitesi bulunan Konya’da 118 bin 762 öğrenci devlet, 8 bin 510 öğrenci ise vakıf üniversitelerinde öğrenim görüyor. Üniversiteler içinde en fazla öğrenci sayısına ise 67 bin 225 ile Selçuk Üniversitesi (SÜ) sahip. SÜ’yü 34 bin 913 ile Necmettin Erbakan Üniversitesi takip ederken, Konya Teknik Üniversitesindeki öğrenci sayısı da 16 bin 624 olarak kayıtlara geçiyor. KTO Karatay Üniversitesinde de 8 bin 118 öğrenci bulunurken Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinde 392 öğrenci öğrenim görüyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.