Sistem Kolejinden öğrencilere doğru tercih önerisi

Sistem Eğitim Kurumları Rehber Öğretmeni İsmail Turanlıgil, üniversite adayları için doğru tercihin önemini anlattı. Turanlıgil, “Unutmayın ki yanlış tercih bir yıl, yanlış meslek 40 yıl kaybettirir” dedi.

Sistem Kolejinden öğrencilere doğru tercih önerisi

Üniversite adaylarının tercih işlemlerinin başlamasıyla birlikte uzmanlar ve rehber öğretmenler de adayları bilgilendirmeye devam ediyor. Konya’nın başarılı okulları arasında olan Sistem Koleji Rehber Öğretmeni İsmail Turanlıgil, üniversite ve bölüm tercihi yapacak gençlere bilgilendirmelerde bulunarak doğru tercihin önemine dikkat çekti. Tercihlerin 14 Ağustos’ta sona ereceğini hatırlatan Turanlıgil, her adayın 24 adet tercih hakkı bulunduğu bilgisini verdi. Tercih yaparken 2019 YKS başarı sıralamalarının referans alınması gerektiğinin altını çizen Turanlıgil, “2020 YKS sınavında 30 dakika eklenmesi, AYT’de de 12. sınıf 2. dönem konularının çıkarılması, sınavın yapılabilirlik oranını yükselttiğinden puanların yüksek hesaplanmasına neden oldu. Bu durumun öğrencileri yanıltmaması için her yıl olduğu gibi bu yıl da öğrencilerin yazmak istedikleri programın 2019 yılı başarısı sırasını göz önünde bulundurmalıdır. Tercih listesi oluşturulurken unutmamalıyız ki hayatımızın geri kalanını hangi işi yaparak geçireceğimizi belirlemiş oluyoruz. Bu sebeple tercih yapmadan önce hangi meslekleri seviyoruz, hangi mesleklere ilgi duyuyoruz gibi durumları çok iyi belirlemeliyiz. Bu durumlara karar verildikten sonra tercih işlemine geçilmeli. Hangi mesleği yapmak istediğimizi belirlerken o mesleğin şu anki istihdam koşullarını göz önünde bulundurmak faydalı olacaktır” diye konuştu.

“YANLIŞ MESLEK 40 YIL KAYBETTİRİR”

Üniversite seçimi konusunu da değinen Turanlıgil, ailenin yaşadığı şehirde üniversite okumanın daha ideal olacağını söyledi. Mühendislik eğitimi almak için önceliğin teknik üniversiteler olması gerektiğine değinen Turanlıgil, “Ayrıca sanayisi gelişmiş bölgelerde mühendislik eğitimi almak, istihdam ve staj olanakları için bize olumlu katkı sağlayacaktır. Üniversite seçimi yaparken yabancı dil eğitiminin kalitesi , öğrenci başına düşen akademisyen sayısı, TEKNOKENT’in olup olmaması, Erasmus entegrasyonu, uluslararası akreditasyon koşulları incelenmeli ve bu doğrultuda yazılacak üniversiteler belirlenmelidir. Mesleğimizi üniversite okumak için belirlediğimiz şehirleri yazarak, başarı sıralarını göz önünde bulundurarak, istek sıramıza göre tercih yapmalıyız. Sistem Eğitim Kurumları olarak bu yıl ilk 4 binde 18 derecemiz, ilk 10 binde 39 derecemiz, ilk 50 binde 94 öğrencimizle Konyamızın başarılarına yenilerini eklemiş bulunmaktayız. Unutmayın ki yanlış tercih bir yıl, yanlış meslek 40 yıl kaybettirir” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.