Planlı çalışanlar başarılı oldu (Özel Haber)

Hafta sonu yapılan ve yaklaşık 2,5 milyon adayın katıldığı YKS sınavlarının sorularını Konya’nın uzman isimleri değerlendirdi. Uzmanlar, Türkçe bölümünde bazı soruların seçici olduğunu diğer bölümlerdeki soruların ise orta seviyede sorulduğunu dile getirdiler.

Planlı çalışanlar başarılı oldu (Özel Haber)

ÖSYM Başkanlığınca 81 ilde ve Lefkoşa'da düzenlenen 2 milyon 437 bin 119 adayın katıldığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) üç oturumu olan TYT, AYT ve YDT sorunsuz bir şekilde yapıldı. Diltaş Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ataman, Sistem Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay ve Özel Başak Anadolu Lisesi Müdürü Yılmaz Taşçı; sınav sorularını ve ÖSYM tarafından uygulanan koronavirüs tedbirlerini değerlendirdi. Uzmanlar, TYT bölümünden Türkçedeki bazı soruların seçici olduğunu, bunun dışında diğer bölümlerde birkaç soru dışında diğerlerinin orta seviyede olduğunu belirttiler.

planli-calisanlar-basarili-oldu.jpg

ATAMAN: ÖĞRENCİLER ÇOK ZORLANMADI

Diltaş Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ataman, sınav sorularının çok zorlayıcı olmadığını söyleyerek planlı çalışan öğrencilerin soruları yaptığını dile getirdi. Cumartesi günü yapılan ilk oturum olan TYT sınavında bazı Türkçe sorularının seçmeli olduğunu belirten Ataman, “Türkçe artık okuduğunu anlama beceresine dayanıyor. Bunun yanında matematik sorularında 1-2 soru dışında çok zorlanacak bir soru bulunmadığını söyleyebilirim. AYT sınavında ise bilgiye dayalı sorular olduğu için planlı ve programlı çalışan öğrencilerin zorlanmadığını düşünüyorum. Öğrencilerimiz koronavirüsten dolayı zor bir süreç geçirdiler. Sınav zamanı da ÖSYM’nin almış olduğu tedbirler öğrencileri oldukça rahatlattı. Tüm Türkiye’de sınavlar sorunsuz yapıldı” dedi.

ATALAY: ÖĞRENCİLERİMİZİN MORALİ YÜKSEK

Sistem Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay ise sınavdaki soruların çok zorlayıcı olmadığını söyledi. Türkçe bölümünden bazı soruların seçici olduğunun altını çizen Atalay, “Diğer senelere oranla bu senenin Türkçe sorularının daha seçici olduğunu anlayabiliyoruz. Öğrencilerimiz, bu sene fazladan verilen 30 dakikalık sürenin çoğunu Türkçeye harcadıklarını söylediler. Yine Din Kültürü sorularından bazılarının seçici olduğunu gördük. Diğer bölümlerde de birkaç soru haricinde orta seviyede ve çalışan öğrencilerin yapabileceği sorulardı. ÖSYM ve tüm emeği geçenlere güzel bir organizasyonla bu sınavı sorunsuz olarak yaptıkları için teşekkür ediyoruz. Öğrencilerimizin sınavdan sonra morallerinin yüksek olduğunu gördük. Sistem Eğitim Kurumları olarak bu yıl başarılı bir eğitim sürecinden sonra öğrencilerimizin yüksek puanlar alacağını umuyoruz. Asıl önemli olan tercih dönemidir” dedi.

TAŞCI: PLANLI ÇALIŞAN İÇİN SINAV İYİ GEÇTİ

Özel Başak Anadolu Lisesi Müdürü Yılmaz Taşçı, sınavların geçen seneki formatlarda düzenlendiğini ve planlı çalışan öğrencilerin başarılı olduğunu dile getirdi. Sınavların artık ezbere dayalı sorulardan oluşmadığını vurgulayan Taşçı, “Koronavirüs sonrası öğrenciler önlemlerle rahatlatılarak güzelce sınavlarına girdiler. Bu sınavda da daha iyi gördük ki artık sorular ezbere dayalı olarak sorulmuyor. Okuduğunu anlayabilme, zamanı iyi kullanma ve problem çözebilme kabiliyeti arayan soru özellikleri oluyor. Son bir yılda sınava hazırlananın değil, son 4 yılı planlı ve programlı çalışan öğrenciler için sınavın iyi geçtiğini düşünüyoruz.  Öğrencilerimizi sadece sınavla değerlendirmemek gerekiyor. Sınavlarda başarısız olan öğrencilerimiz de bu milletin çocuklarıdır. Öğrencilerimiz bu sınavda eksik oldukları yönleri tespit ederek gelecek sene daha hazırlıklı olarak sınava girmeliler.” diye konuştu.

SINAVLAR SORUNSUZ YAPILDI

YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'nin (TYT) 27 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirilmesinin ardından üniversite adayları, 28 Haziran Pazar günü de ikinci oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve Yabancı Dil Testleri (YDT) heyecanını yaşadı. Sokağa çıkma kısıtlaması ve koronavirüse karşı alınan önlemlerle yapılan sınavlar, sorunsuz bir şekilde tamamlandı. AYT, saat 10.15'te başladı ve 180 dakika sürdü. Adaylar, sınavın sabah oturumlarında 10.00'dan sonra sınav binalarına alınmadı. 2020-YKS’de adaylar yüz yüze eğitim gördükleri konulardan sorumlu oldular, 12.sınıfın ikinci dönem konularından soru sorulmadı. YKS'nin üçüncü ve son oturum olan Yabancı Dil Testi (YDT) ise dün saat 15.45'te başladı ve adaylara 120 dakika süre verildi. YKS dolayısıyla uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması saat 18.30'dan sonra 81 ilde sona erdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.