Liseli Gençlerin Projeleri KOP ile Hayat Bulacak

KOP İdaresi tarafından bu yıl ilk kez uygulanacak olan ‘Projem KOP İle Hayat Buluyor’ yarışmasının Konya Tanıtım Toplantısı yapıldı.

Liseli Gençlerin Projeleri KOP ile Hayat Bulacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat’tan oluşan KOP Bölgesindeki tüm lise öğrencilerini kapsayan, hayata gençlerin gözünden bakabilecek, ihtiyaçlarını hissedip yaşadıkları kentlere kendi bakış açılarıyla şekil verebilmelerini sağlayacak finansman destekli ‘Projem KOP İle Hayat Buluyor’ yarışmasını Konya’da tanıttı.

Tantavi Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen tanıtım toplantısına KOP İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin, Konya Büyükşehir Belediye Başkan vekili Mustafa Uzbaş, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Karatay Kaymakamı Zafer Orhan, Selçuklu Kaymakamı Ömer Hilmi Yamlı, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, İlçe kaymakamları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Meram Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Şenyiğit, Selçuklu Belediye Başkan vekili Faruk Ulular ile çok sayıda okul müdürü ve öğrenciler katıldı.

liseli-genclerin-projeleri-kop-ile-hayat-bulacak.jpg

“GENÇ NÜFUSUMUZLA KÜRESEL ALANDA YENİ BAŞARI HİKAYELERİ YAZACAĞIZ”

KOP İdaresi olarak birlikte çalışma kültürünün gelişmesine katkı sağlamak bölgenin 2021-2023 dönemini kapsayan ‘KOP Bölge Kalkınma Programı’nı hazırladıklarını ve bu kapsamda ‘Çocukların ve gençlerin fiziksel, sosyal, duygusal ve zihinsel gelişimlerini destekleyici/artırıcı, özellikle gençlerin toplumsal sorunlara yönelik çözüm üretmesi, sosyal, kültürel, bilimsel ve ekonomik kalkınmaya destek olması’nı önemsediklerini kaydeden KOP İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin; “Bizler gençlerimizin yetkin, bilgili, kültürlü bireyler olarak insani, milli ve manevi değerlerle yetişmesini ve ülkemizin kaderinde söz sahibi olmasını bekliyoruz. Gençlerimize güveniyor; onları bugünün enerjisi, yarınların teminatı olarak görüyoruz. Coğrafyamızın ve dinamik genç nüfusumuzun avantajlarını da kullanarak ülkemizi küresel düzeyde bilgi üreten ve bilgiyi katma değere dönüştüren bir güç haline getirmeliyiz.

En büyük servetimiz dinamik nüfusumuz ve gençlerimizdir. Gelişmiş ülkelerin gıpta ile baktığı genç ve dinamik nüfusumuzun sunduğu fırsat penceresini ekonomik büyüme açısından en iyi şekilde değerlendireceğiz. Birlikte koşacağımız gençlerimizle yerelden başlayıp, küresel alanda yeni başarı hikâyeleri yazacağız. Bunu da, başkalarını izleyen değil başkalarının örnek aldığı, dünyada adından söz ettiren sonuna kadar güvendiğimiz gençlerimizle başaracağız” dedi.

liseli-genclerin-projeleri-kop-ile-hayat-bulacak-001.jpg

“FİKİRLER ÖDÜLLE KALMAYACAK, HAYATA GEÇİRİLMESİ İÇİN FİNANSE EDİLECEK”

“Gençleri karar alma süreçlerine aktif bir şekilde dahil ederek, ülkemizin meselelerine ve çevreye duyarlı, sağlıklı ve güçlü bir gençliğin yetişmesi hedefiyle, toplumsal süreçlere katılımı için Başkanlık olarak bugün tanıtımını yaptığımız önemli bir projeyi hayata geçiriyoruz” diyen KOP Başkanı Şahin, bölgedeki tüm lise öğrencilerin ön şartsız katılabileceği yarışmada asıl kazananın Türkiye olacağını belirterek; “Yarışma ile lise öğrencilerimizin belirlenen temalara uygun sosyal, çevreci ve kültürel alanlarda kendi ilinde gözlemlediği problem ve ihtiyaçlara uygun çözüm önerileri oluşturmasını ve bunu bir proje halinde bizlere sunmalarını bekliyoruz. Yarışmanın sonunda dereceye giren öğrencilerimiz ödüllendirilirken bölgesel ve ulusal problemlere yenilikçi, sürdürülebilir çözümler sunan, uygulanabilir ve desteklemeye uygun özgün proje fikirlerini de KOP İdaresi olarak yine kendi şehrinde hayata geçirilmesi için finanse edeceğiz” diye konuştu.

liseli-genclerin-projeleri-kop-ile-hayat-bulacak-002.jpg

“KOP’UN KALKINMAYA VERDİĞİ DESTEKLER MEMNUNİYET VERİCİ”

Konya Büyükşehir Belediye Başkan vekili Mustafa Uzbaş, bölgenin kalkınmasını hızlandırmak amacıyla yürütülen ‘KOP Bölge Kalkınma Programı’nın, tıpkı diğer KOP illerinde olduğu gibi Konya’da da başarıyla uygulandığını görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “KOP İdaresi Başkanlığı, bölgenin sürdürülebilir ve çevreci bir anlayışla kalkındırılması için en önemli projelerin başında yer almaktadır. Çocuklarımızın ve gençlerimizin fiziksel ve zihinsel gelişimlerini desteklemek ve özellikle gençlerimizin sosyal ve ekonomik sorunların çözümüne yönelik yenilikçi ve sürdürülebilir katkılar sunmalarını sağlamak amacıyla başlatılan ‘Projem KOP İle Hayat Buluyor’ proje yarışmasını oldukça kıymetli buluyorum. Tüm dünyayı derinden etkileyen küresel iklim değişikliğinin yan etkilerini yakından hissettiğimiz şu süreçte, ikim değişikliği ile mücadelemize önemli katkıların genç fikirlerden geleceğine inanıyorum. Öte yandan düzenlenen bu yarışmada sunulacak projelerle, genç istihdamının artırılmasına yönelik önemli bir adım atılmış oluyor. Ayrıca ‘Eğitimde Değişim ve İnovasyon’ teması da eğitimde 21. yüzyıldaki değişim ve yeterliliklerin belirlenmesine önemli bir katkı sunacaktır. Bu yarışma ile kültürel mirasımızın korunması, konuyla ilgili bilincin artırılması ve yaygınlaştırılmasına yönelik proje ve fikirler de kültürel mirasımızın korunmasına destek verecektir. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

“GELECEĞİN BAYRAKTAR’LARI, SANCAR’LARI YETİŞİYOR”

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca’da özellikle gençlerin bakış açısının yansıtılacağı, yeni fikirlerin yarışacağı proje yarışmasının sonuçlarını şimdiden merak ettiğini ve çok heyecanlandığını belirterek şöyle konuştu; “Tanıtım filmini izlerken heyecanlandım. Projenin de sonucunu şimdiden görebiliyorum. Geçen hafta Karatay Belediyemiz tarafından düzenlenen Karatay Robot Yarışması RoboKaratay ile 400’ün üzerinde proje yarıştı. Biz yeter ki, gençlerimize çocuklarımız imkanlar sunalım, fırsatlar verelim. Onlar geleceği Selçuk Bayraktar’ları, Aziz Sancar’ları olacaklar. Bu vesile ile bölgenin kalkınmasına büyük katkı sağlayan KOP İdaremizin gençlerin ana aktör olduğu böyle bir program düzenlemesinden duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum”

liseli-genclerin-projeleri-kop-ile-hayat-bulacak-003.jpg

“KAZANAN ŞEHRİMİZ, BÖLGEMİZ VE TÜRKİYE OLACAK”

Konya İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük ise başından sonuna kadar büyük bir heyecanla takip ettiği proje fikrinin KOP İdaresine çok yakıştığını belirterek; “Projenin hayata geçirilmesi noktasında KOP İdaresinin büyük özverisi, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimiz destek ve katkılarıyla inşallah güzel sonuçlar ortaya çıkacak. Sayın Milli Eğitim Bakanımızın da ifadesiyle Konya’da bir birliktelik var bereket var. Neredeyse gün aşırı ya bir tanıtım toplantısında ya da bir sonuç toplantısında sizlerde birlikte oluyoruz. Sonuçta kazanan hep biz oluyoruz. Bölgemiz oluyor Türkiye kazanmış oluyor. Öğrencilerimizin hayal dünyaları çok geniş. Eskiden bizlerin 25-30’lu yaşlarda edindikleri öğrenmeyi şimdiki gençlerimiz çok daha küçük yaşlarda ve hızlıca yapabilmekteler. Hepsi birbirinden değerli 9 başlıktaki yarışma şehrimize, bölgemize ve Türkiye’ye değer katacak. Sonuçlarını da şimdiden merakla heyecanla bekliyorum”

Konuşmalar ardından Eğitmen Ömer Faruk Yazar tarafından Proje Yarışmasının detayları katılımcılarla paylaşıldı. ‘İklim Değişikliği’, ‘Suyun Etkin Kullanımı’, ‘Çevre Bilinci ve Sıfır Atık’, ‘Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği’, ‘Akıllı Tarım’, ‘Kırsal Kalkınma’, ‘Genç İstihdamı’, ‘Eğitimde Değişim ve İnovasyon’ ve ‘Kültürel Miras’ gibi 9 ana başlıkta hazırlanacak projeler gençler bölgesel ve ulusal sorunlara kendi bakış açılarıyla yenilikçi, sürdürülebilir çözümler sunma ve yapılanma süreçlerine dahil olma imkanına kavuşacaklar. Diğer yandan, gençler meslek seçimi ve kariyer sürecine karar vermelerinde kendilerini tanımaları, birçok alanda yeteneklerini geliştirebilmeleri ve genç istihdamı sağlanacak.

Proje yarışmasına katılmak isteyen gençler, 6 Nisan-23 Mayıs tarihleri arasında ‘www.projemkop.com’ internet adresi üzerinden; başvuru şartları, proje temaları ve proje hazırlama teknikleri hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilecekleri gibi geliştirdikleri projeler başvurularını da buradan yapabilirler.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler