Konya’daki okullar Açık Sınıf’a dönüşüyor

Okul öncesi eğitim ve ilkokul 1’inci sınıflar, bugün yüz yüze eğitime başlıyor. Konya İnsan Mektebi kapsamında Konya'daki okulların Açık Sınıf projesiyle öğrencilerle buluşacağını söyleyen Konya İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, “353 okulumuzda bahçeler sınıfa, sınıflarımız güneşe açılıyor artık” dedi

Konya’daki okullar Açık Sınıf’a dönüşüyor

Okulların açıldığı ilk hafta olan 21-25 Eylül'de gerçekleştirilecek uyum programı, okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokul 1'inci sınıflarda "1 gün yüz yüze eğitim" şeklinde yapılacak. Okulların açılmasıyla birlikte Konya İnsan Mektebi de eğitimde yeni dönemi başlatacak bir projeye imza attı. Yeni dönemde 353 okulun bahçeleri açık sınıfa dönüştürülecek. Konya İnsan Mektebi kapsamında yapılan projeyle ilgili konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, “Pandemi dolayısıyla eğitimler Mart ayında uzaktan eğitime başlamıştı. Yeni dönem, yeni projelerle başlıyor. Yeni dönemde Konya olarak güzel bir proje başlattık. Konya İnsan Mektebi kapsamında Açık Sınıf projesiyle okullarımız güven içinde eğitim verebilecek. Şu anda 353 okulumuzda bu proje bugün başlıyor. Açık Sınıf projesiyle okullarımızı güvenle açacağız. Bahçeler sınıfa, sınıflarımız güneşe açılıyor. Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz de bu projeyi çok beğendiler. Hava şartlarına göre düzenlenecek olan bu projenin tüm Türkiye’ye örnek olacağına inanıyoruz. Konya İnsan Mektebi kapsamında hazırlanan Açık Sınıf Projesi’nin eğitim faaliyetlerine imkan oluşturacak okul öncesi ve ilkokul öncelikli olmak üzere tüm eğitim kademelerinde gönüllülükle uygulanması amaçlanmıştır” dedi.

“OKULLARDA ÖNLEMLER VE HİJYEN MALZEMELERİ TAMAM”

14 Ekim’de 1’inci sınıfların uyum haftasıyla okulların açıldığını hatırlatan Büyük, Kovid-19 salgınına karşı alınan önlem ve tedbirlerle bir haftalık sürecin sorunsuz tamamlandığını dile getirdi. Bugün yüz yüze eğitime başlayacağını ve öğrencilerinin tamamen güven içinde eğitim öğretim göreceklerini belirten Büyük, “Konya’daki tüm okullarımızda hazırlıklar tamamlandı. Okullarımız gerekli hijyen malzemeleri ile donatıldı. Okul öncesi eğitim ve ilkokul birinci sınıf öğrencilerini okullarıyla buluşturmaya yönelik hazırlıklar tamamlandı. Öğretmenlerimiz ve okul idarecilerimiz gerekli eğitimleri alarak öğrencilerimizi güvenle karşılayacaklar. Ayrıca ihtiyaç durumunda kullanılmak üzere tüm okullarda ateş ölçer bulundurulması sağlandı. Önümüzdeki üç hafta içinde tüm öğrencilere ücretsiz maske desteği verilecek. Öğrencilerin okullara ulaşımları için servislerle ilgili planlamalar tamamlandı. Servis şoförlerine yönelik öğrenci taşımasında uymaları gereken tedbirleri kapsayan eğitimler de tamamlandı. Velilerimize yönelik bilgilendirme toplantıları yapıldı. Ayrıca randevu vermek suretiyle okul ziyaretleri planlanarak velilerin okullardaki hazırlıklar ve salgın önlemlerine yönelik tedbirleri görmeleri sağlandı” diye konuştu.

YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLIYOR

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), okullarda yüz yüze eğitim, seyreltilmiş uygulamalarla anasınıfı ve ilkokul 1'inci sınıflarda haftada bir gün olacak şekilde bugün başlıyor. Okulların açıldığı ilk hafta olan 21-25 Eylül'de gerçekleştirilecek uyum programı okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokul 1'inci sınıflarda "1 gün yüz yüze eğitim" şeklinde olacak. Öğrencinin yüz yüze eğitime katılımı zorunlu tutulmayacak, veli yazılı bir başvuruda bulunmaksızın kendi isteğiyle öğrencisinin uzaktan eğitime devamını sağlayabilecek. Okul yönetimlerinin 21-25 Eylül haftasında hangi gün olacağına öğretmenlerle birlikte karar vereceği uyum programı, okul öncesi eğitim kurumlarında 30'ar dakikalık 5 etkinlik saati olacak şekilde 1 gün, ilkokul 1'inci sınıflarda ise 30'ar dakikalık 5 ders saati ve aralarda 10'ar dakikalık teneffüsler olacak şekilde 1 gün üzerinden planlanacak. İmkan ve şartlara göre sınıf mevcudunun sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde iki ayrı gruba ayrılması ve her grubun okula uyum programının birbirinden farklı günlerde olması sağlanacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.