Eğitimciler 21 Eylül kararını doğru buldu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada uzaktan eğitimin 31 Ağustos’ta yüz yüze eğitimin ise 21 Eylül’de başlayacağını söyledi. Konya’daki eğitim camiası ise vakalara göre alınan kararın yerinde olduğunu dile getirdi

Eğitimciler 21 Eylül kararını doğru buldu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bilim Kurulunun tavsiye kararları neticesinde aşamalı ve seyreltilmiş bir modelle 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılına başlanacağını ifade eden Ziya Selçuk, şöyle konuştu: "Buna göre 31 Ağustos 2020 tarihinde okulları uzaktan eğitimle açıyoruz ve öğretim yılımıza da bu şekilde başlamış oluyoruz. 21 Eylül'de Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen sınıflarda aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitimin de başlamasına karar vermiş bulunuyoruz. Dileyen özel okullar tabii ki 17 Ağustos Pazartesi gününden itibaren uzaktan eğitim araçlarıyla eğitim faaliyetlerine başlayabilecek. Yüz yüze eğitim alamayan öğrenciler eğitimlerine uzaktan eğitim araçlarıyla devam edecekler. ” Bakan Selçuk’un açıklamalarının ardından Konya’daki eğitimciler 21 Eylül’de yüz yüze başlayacak eğitim hakkında açıklamalarda bulundular. Eğitimciler, vaka artışlarına göre kararı doğru bulduklarını dile getirirken, bazı eğitimciler ise gerekli tedbirler alınarak eğitimlerin başlamasının daha doğru olacağı yorumunu yaptılar.

egitimciler-21-eylul-kararini-dogru-buldu.jpg

KARLIER: KARAR AİLELERİ RAHATLATTI

Eğitim Bir-Sen Konya Şube Başkan Nazif Karlıer, okulların 21 Eylül’de açılması kararının oldukça doğru bir karar olduğunu dile getirdi. Karlıer, son günlerde artan vakaların velileri endişelendirdiğine dikkat çekerek, “Okulların 31 Ağustos’ta açılacağı kararından hemen sonra okulların bu tarihte açılmasının güç olacağını söylemiştik. Şu anda vakalara göre zaten okulların 31 Ağustos’ta açılması olanaksız görünüyordu. 21 Eylül’de eğitimlerin yüz yüze başlaması kararı başta veliler olmak üzere birçok kesimi rahatlattı. Birçok aile, okulların açılmasının ardından büyük tedirginlik yaşayacaklarını söylüyorlar. Şu anda en önemli  şey toplum sağlığı. Önümüzdeki günlerde aşının da bulunmasıyla bu tehlike tamamen ortadan kalkacak. Bilim Kurulumuz tarafından alınan bu kararı doğru buluyoruz. Tüm temennimiz 21 Eylül’e kadar vaka artışların en aza inmesi ve öğrencilerimizin güven içinde eğitim almalarıdır” diye konuştu.

egitimciler-21-eylul-kararini-dogru-buldu-001.jpg

YİĞİT: VAKA ARTIŞINA GÖRE KARARI DOĞRU BULUYORUZ

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, Bilim Kurulu ve bakanlık yetkililerinin Kovid-19 vaka sayılarının gerçeğini bildikleri için bu kararı aldıklarını dile getirdi. Türkiye’de vaka sayılarının yüksek olduğuna dikkat çeken Yiğit, “Kararı doğru buluyoruz. Her ne kadar bazı öğrenciler ve veliler okulların açılmasını istese de birçok veli ise yeni dönemden tedirgin olduklarını belirtiyor. Bilimi Kurulu üyelerinin vaka sayılarını ve yayılma hızını bildiği için bu kararı aldığını düşünüyoruz. Kararın şu anki süreç için oldukça doğru olduğunu söyleyebiliriz. 21 Eylül’e gelindiği zaman ise vaka sayıları yüksek olursa okulların açılma süresinin yeniden uzatılması bile gündeme gelecektir” diye konuştu.

egitimciler-21-eylul-kararini-dogru-buldu-002.jpg

ÇETİN: YENİ DÖNEME HAZIRIZ

Pema Koleji Ortaokul Müdür Yardımcısı Bilal Çetin, 21 Eylül’de okulların açılması kararının başta öğrencileri üzdüğünü söyledi. Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla onaylanan yeni tarihin toplum sağlığı için de oldukça önemli olduğuna değinen Çetin, “17 Ağustos’ta 12. ve 8. sınıflar için uzaktan eğitimlerimiz başlayacak. Öğrencilerimiz ve velilerimiz 31 Ağustos’ta yüz yüze eğitim başlayacağı için seviniyorlardı. Fakat yeni karardan sonra 21 Eylül’e kadar şartlar değişmezse öğrencilerimiz yüz yüze eğitime başlayacaklar.  Pema Koleji olarak zaten tüm hazırlıklarımızı tamamladık öğrencilerimizi bekliyoruz. Yeni dönemde öğrencilerimiz hiçbir konu eksikliği olmadan eğitimlerine devam edecekler. Zaten pandemi sürecinde de dijital altyapımız sayesinde öğrencilerimize en iyi şekilde uzaktan eğitim vermeyi başardık. Yine bu dönemde Pema Koleji olarak hazır planlarımız bulunuyor. Bu süreçle ilgili olarak yine de velilerimizin endişesi olmaması gerekiyor. Okulumuz hijyen ve sosyal mesafe kurallarına çok dikkat ederek yeni döneme hazırlandı” diye konuştu.

egitimciler-21-eylul-kararini-dogru-buldu-003.jpg

GALYUNOĞLU: KARARI DOĞRU BULMUYORUZ

Pusulam Özel Eğitim Kursları ve Uğur Okulları Kurucularından Süleyman Gökhan Galyunoğlu, yeni kararın doğru olmadığını dile getirdi. Okullar haricinde tüm alanların açık olduğunu vurgulayan Galyunoğlu, “Öğrenciler ve veliler 31 Ağustos’ta okulların açılmasını heyecanla bekliyorlardı. Yeni normal dönemde zaten tedbir kuralları uygulanarak virüsün yayılmasıyla mücadele ediliyor. Okullar da bu kurallara sıkı sıkı uyuluyor ve tüm okullar hazırlıklarını tamamlamıştı. Şu anda eğitim alanı hariç turizmden hizmet sektörüne kadar tüm alanlar faaliyetlerine devam ediyor. Yine okulların açılmasının uzatılması özel eğitim kurumları için büyük sorunları da beraberinde getiriyor. Türkiye’deki mevcut öğrencilerin yüzde 14’ü özel okullarda eğitim alıyor. Pandemi sonrasında eğitim kurumlarına her hangi bir destek verilmedi. Bunun için önümüzdeki günlerde birçok kurum iflasın eşiğine gelecek. Böylece okullarda yeni bir sorun başlayacak. Gerekli tedbirler alınarak eğitim öğretim faaliyetlerinin en erken sürede başlaması gerektiğine inanıyoruz. Zira okulların 21 Eylül’de açılmasını doğru bulmuyoruz” dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.