Trump'ın son hamlesi pahalıya patladı

Trump'un Kudüs kararındaki ısrarı ABD'yi git gide daha derin bir 'değersiz' yalnızlığa sürüklüyor.

Trump'ın son hamlesi pahalıya patladı

ABD Başkanı Trump bu uzun yıllardır diğer başkanların ertelediği Kudüs kararını tüm tepkilere rağmen imzalaması sonrası yalnızlaşmaya başladı. İlk dakikadan itibaren dünyadan beklediği desteği bulamayan ABD çirkinleşmeye başladı.

KARARI PAHALIYA PATLADI: YALNIZ KALDI

ABD'nin BM Temsilcisi Haley'in Kudüs oylamasından önce diğer BM üyelerini tehdit içeren bir mail göndererek, "Oyunu vermeyi düşünürken Başkan'ın ve ABD'nin bu oyu kişisel bir mesele olarak algıladığını bilmeni istiyorum." notunu düştü. ABD'nin bu tehdidini ise deyim yerindeyse takan olmadı. Uzun yıllardır en iyi müttefiki olan İngiltere bile oylamada elini kaldırmadı ve ABD'yi yalnız bıraktı.

TEHDİT ETTİ


BMGK'da ortaya çıkan tabloyu hazmedemeyen Trump, bu sefer BM Genel Kurulu öncesi açık açık tehdit etti. "Bize karşı oy verenleri kayda alıyoruz" diyen Trump, "Bizden yüz milyonlarca hatta milyarlarca dolar alıyorlar, sonra da bize karşı oy kullanıyorlar. Oylamayı izliyoruz" dedi.

DAHA DA YALNIZ KALABİLİR

Uzmanlar, yeni ittifakların kurulduğu bir dönemde ABD'nin müttefiklerine de dahil olmak üzere verdiği tehdit mesajlarının geri tepmesini bekliyor ve ABD'nin tehditlerle destek arayışının ülkeyi daha da yalnız bırakacağı düşüncesinde.

TÜRKİYE'YE VİZE ŞANTAJI

Kudüs konusunda köşeye sıkışan ve BM’de yalnız kalan ABD, vize şantajına sarıldı. Büyükelçilik, Türk vatandaşlarının Ocak 2019’dan itibaren randevu alabileceğini duyurdu.

Turkish Heritage Organization (THO) tarafından düzenlenen Kudüs temalı telekonferansta konuşan Altınbaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çağrı Erhan, "Trump'ın söz konusu Kudüs kararı, bugüne kadarki barış süreci girişimlerinin kazanımlarının neredeyse tamamını siliverdi." dedi.

KUDÜS KARARI ABD'DE DE KARŞILIK BULMADI

Trump'ın Kudüs kararını vermesindeki nedenlerden biri olarak gösterilen iç politikada destek arayışı da istediği sonucu vermedi. Amerikalıların önemli bir kısmı, söz konusu kararın Ortadoğu'da barışa değil, çatışmaya hizmet edeceği endişesini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.