ABD'nin BMGK'deki Kudüs tasarısını veto etmesi

Filistinliler, ABD'nin vetosunu protesto etmek amacıyla Gazze'de yürüyüş düzenledi.

ABD'nin BMGK'deki Kudüs tasarısını veto etmesi

ABD'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) sunulan Kudüs'le ilgili karar tasarısını veto etmesi Gazze'de protesto edildi.

Filistinli grupların çağrısı üzerine düzenlenen yürüyüşe katılan yüzlerce Filistinli, karar tasarısının kabul edilmemesini eleştiren yazıların olduğu pankartlar taşıdı.

Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi Siyasi Büro Üyesi Ziyad Cargun, gösteride yaptığı konuşmada, "Filistin yönetimini Oslo Anlaşması'nı feshetmeye, güvenlik ve ekonomik sınırlamalarından kurtulmaya ve İsrail'i tanımaktan vazgeçmeye davet ediyoruz." dedi.

Filistin yönetiminden Filistin Kurtuluş Örgütü'nü etkin hale getirmek ve Kudüs'e yönelik saldırılarla başa çıkmanın yollarını aramak için olağanüstü bir toplantı düzenlemesi talebinde bulunan Cargun, 26 yılı aşkın süredir devam eden müzakerelere alternatif olarak BMGK gözetiminde yeni bir uluslararası konferans düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

Cargun ayrıca, Filistin yönetiminin Gazze'ye uyguladığı yaptırımları kaldırması gerektiğinin altını çizerek, "Filistin davasını kuşatan tehlikeyle başa çıkmak için tüm Filistinli grupların katılımı ile bir ulusal hükümet kurulması çağrısı yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin öncülüğünde Mısır tarafından BMGK'ye sunulan ve ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti kabul ettiği" kararın ilgili BM kararlarına aykırı olması sebebiyle "hukuken geçersiz" sayılmasını öngören tasarı, konseyin 15 üyesinin 14'ünün lehte oyuna karşın ABD tarafından veto edilmişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.