ABD'den flaş karar! Kara listeye aldı

ABD yönetimi, insan hakları ihlali ve yolsuzluk faaliyetlerine karıştıkları gerekçesiyle dünya genelinde 50'yi aşkın kişi ve kuruluşu yaptırım listesine ekledi.

ABD'den flaş karar! Kara listeye aldı

Washington yönetimi, insan hakları ihlali ve yolsuzluk faaliyetlerine karıştıkları gerekçesiyle dünya genelinde 50'yi aşkın kişi ve kuruluş hakkında yaptırım kararı aldı. Myanmar ordusunun eski generali  Maung Maung Soe’ya, Rohingya Müslümanlarına uygulanan "etnik temizlik"ten ötürü yaptırım uygulanacağı bildirildi. 

ABD Hazine Bakanlığı, geçen yıl Kongre’den geçen Küresel Magnitsky İnsan Hakları Yasası çerçevesinde yeni bir yaptırım programı başlatıldığını  açıkladı.


Açıklamada, Başkan Donald Trump’ın bu program çerçevesinde dünya  genelinde 13 insan hakları ihlalcisi ve yolsuzluk aktörüne yaptırım uygulanması  için başkanlık kararnamesini imzaladığı bildirildi.
 
Aralarında Myanmar, Gambia, Sudan, Kongo, Pakistan, Özbekistan, Rusya  ve Çin’in bulunduğu ülkelerden yaptırım listesine eklenenler arasında Myanmar  ordusunun Batı Güçleri'nin eski generali Maung Maung Soe da yer alıyor.
 
Soe’nun, ABD'nin Myanmar'a karşı son 5 yılda aldığı ilk yaptırım  kararına neden olan habis faaliyetleri arasında keyfi tutuklamalar, yargısız  infazlar ve cinsel tacizlerin bulunduğu kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer  verildi:
 
"Maung Maung Soe, Burma ordusunun Batı Güçleri’nin eski generali  olarak Arakan eyaletindeki Rohingya Müslümanlarına karşı geniş kapsamlı insan  hakları ihlallerine neden olan askeri operasyonu yürüttü. ABD Dışişleri  Bakanlığı, 22 Kasım’da Arakan eyaletinde yaşananları etnik temizlik olarak  tanımladı. ABD hükümeti, Soe’nun Burmalı güvenlik güçlerine karşı yargısız  infazlar, cinsel tacizler, keyfi tutuklamalar ve köylerin yakılması gibi  faaliyetlerine dair güvenilir kanıtları inceledi.”
  
Soe’nun yürüttüğü askeri operasyonun yüz binlerce Arakanlının  Bangladeş’e göç etmesine neden olduğu vurgulanan açıklamada, Burma ordusunun  erkekleri ve oğlan çocuklarını kitleler halinde katlederken kadınlara tecavüz  ettiğini anlatan şahitler bulunduğu kaydedildi.
 
TOPLAMDA 52 KİŞİ VE KURULUŞ LİSTEYE EKLENDİ

ABD'nin yaptırım listesine alınan diğer isimler arasında Gambia’nın  eski Başkanı Yahya Jammed, Özbekistan’ın eski lideri İslam Karimov’un kızı  Gülnara Karimova, İsrailli milyarder iş adamı Dan Gertler ve Pakistanlı cerrah  Mukhtar Hamid Shah bulunuyor.
 
Hazine Bakanlığı, ayrıca çoğu Afrika ülkelerinden olmak üzere 39 kişi  ve kuruluşu, Trump’ın kararnamesindeki 13 kişiyle ilişkileri nedeniyle ayrıca  yaptırım listesine eklediğini duyurdu.
 
Washington yönetiminin, bugün aldığı kararlar çerçevesinde yaptırım  uygulanacak kişi ve kuruluş sayısı böylece 52'ye ulaştı. Yaptırım listesine  alınanların ABD'deki mal varlıkları donduruluyor ve Amerikalılarla ticari ilişki  kurmaları yasaklanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.