Rektör Adayı Mustafa Şahin, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşüldüğünü söyledi

Rektör Adayı Prof. Dr. Mustafa Şahin, bazı rektör adaylarının çeşitli görüşmelerden sonra başbakanın adayı oldukları yönündeki iddiaların sorulması üzerine, çabalarının karşılıksız olduğunu söyledi.

Rektör Adayı Mustafa Şahin, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşüldüğünü söyledi

Selçuk Üniversitesi Rektör Adayı Prof. Dr. Mustafa Şahin, bazı rektör adaylarının çeşitli görüşmelerden sonra başbakanın adayı oldukları yönündeki iddiaların sorulması üzerine, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun akademik iradeye ve akademik özgürlüğe çok büyük önem verdiğini belirterek, birilerinin farklı argümanları kullanarak kendine çeşitli güç oluşturma çabalarının karşılıksız olduğunu söyledi. 

Selçuk Üniversitesi Rektör Adayı Prof. Dr. Mustafa Şahin, SÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde Türk Cerrahi Derneği tarafından gerçekleştirilen 8. Cerrahi Araştırma Kongresi öncesi rektörlük seçimlerine ilişkin soruları yanıtladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun rektör adaylarıyla yaptığı görüşmenin sorulması üzerine Prof. Dr. Mustafa Şahin, "Selçuk Üniversitesi 40 yıllık bir üniversite, geleneği olan ve kurumsal yapısını tamamlamış bir üniversite, yeni bir üniversite değil. Başbakanımızın da Konyalı olması, Konya’mızın medarı iftiharı olması münasebetiyle Selçuk Üniversitesi ile de çok yakından ilgilendiğini ben biliyorum. Zaman zaman bizleri hocalarımızı değişik vesilelerle davet eder veya Konya’ya geldiğinde çağırarak üniversitemiz hakkında Konya’mız hakkında bilgiler alır. Bu görüşmede önümüzdeki rektörlük seçimlerinin istişaresi mahiyetinde yapılan bir görüşmedir. Doğrudur bir görüşme oldu, bizlerden bilgiler aldı ve çalışmalarımızda başarılar dileyerek bizi gönderdi” dedi.

“SAYIN BAŞBAKANIMIZ AKADEMİK ÖZGÜRLÜĞE, AKADEMİK İRADEYE ÇOK BÜYÜK ÖNEM VERMEKTEDİR"

Görüşmenin içeriği hakkında bir açıklamada bulunmayı etik bulmadığını kaydeden Prof. Dr. Şahin, “Mahrem bir görüşmedir. Yani görüşmenin içeriği hakkında ben açıklamada bulunmayı çok etik bulmuyorum. Kendileri eğer böyle bir açıklamayı gerek görürlerse yaparlar. Orada konuşulmuştur, karşılıklı fikirler beyan edilmiştir ve bu sürecin içerisinde de adaylarımız çalışmalarını sürdürmektedir. Dolayısıyla biz bu noktada bir kendimizi bağlayıcı veya başkaları adına söz söyleme durumunda kendimizi görmüyoruz” diye konuştu.
Bazı rektör adaylarının çeşitli görüşmelerden sonra başbakanın adayı oldukları yönündeki iddiaların kamuoyunda yer almasını değerlendiren Prof. Dr. Şahin, “Sayın Başbakanımızın akademisyen olması üniversitemizle olan ilişkilerini ve yakın ilgisini daha bir üst düzeyde tutmasına neden olmaktadır. Kendisi akademisyen olduğu için akademik iradeye, akademik özgürlüğe çok büyük önem vermektedir. Bu nedenle Selçuk Üniversitesi bünyesinde akademisyenlerin seçimiyle rektör adayı belirleme ön seçiminin özgür ve demokratik bir ortamda şeffaf bir şekilde yürütülmesi gerektiğine inandığını ben biliyorum. Dolayısıyla birilerinin farklı argümanları kullanarak kendine çeşitli güç oluşturma çabaları karşılıksızdır. Bunu açık ve net olarak ifade edebilirim ben” diye konuştu.

“ÖĞRETİM ÜYELERİMİZİN TEVECCÜHLERİYLE BU YOLDA YÜRÜMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Rektör seçimi sürecinde üniversitenin dışından bir adayın geliyor olmasına akademisyenler tarafından bir tepkinin olduğunu söyleyen Prof. Dr. Şahin, “Bir üniversiteye rektör adayı olabilmek için herhangi bir üniversitenin kadrosunda profesör olarak çalışıyor olmak yeterlidir. Dolayısıyla Türkiye’nin dört bir tarafından farklı üniversitelerden farklı adaylar gelip rektör adayı olabilirler. Yani bu hukuken uygundur. Biz tabi bu rektör atanması sürecinin daha birinci aşamasını burada yaşıyoruz. Öğretim üyelerinin oylarıyla rektör adayı belirleme seçimi var. Henüz tarih belli değil ama bu sene içerisinde Kasım veya Aralık içerisinde yapılacak olan bir seçim sürecidir. Şu anda biz çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Akademisyenlerimizi ziyaret ediyoruz. Projelerimizi ortaya koyuyoruz. Var olan sorunları ve çözüm yollarını tartışıyoruz. Bu nedenle üniversitemiz için yaklaşık 5 yıldır yaptığım hazırlıklar var. Tespit ettiğimiz sorunlar, çözüm önerilerimiz ve üniversitemizi yukarıya taşıyacak projelerimiz var. Bu çerçevede de öğretim üyelerimizin teveccühleriyle bu yolda yürümeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.