Mevlana’nın evi ortaya çıktı

Hazreti Mevlana’nın evinin bulunduğu yerde yıkım çalışmalarını tamamladıklarını söyleyen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Bu bölgede tarihi dokuyu yeşille donatarak yeni bir cazibe merkezi oluşturacağız” dedi.

Mevlana’nın evi ortaya çıktı

Araştırmacı-Yazar Mehmet Ali Uz ve Araştırmacı-Yazar Muhammed Doğan’ın yaptıkları araştırmalar sonucunda Hz. Mevlana'nın evinin bulunduğu yer tespit edilmiş ve 2011 yılında Hazreti Mevlana’nın evi ile ilgili olarak basın toplantısı düzenlemişti. Uz,  toplantıda yaptıkları çalışmalar kapsamında Hz. Mevlana'nın Medresesi'nin yerini aradıklarını, Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü arkasında ve Ahmet Özdemir Sokak girişinde bulunan yerin tapu kadastroda kayıtlarını inceleyerek daha sağlıklı sonuçlara ulaşmaya çalıştıklarını bildirerek, "Konya'daki birçok tarihi eserin yerini bulduk. Bunlardan bir tanesi de Hz. Mevlana'nın evi ve medresesidir. Binanın bugünkü bulunduğu yerde o dönem bir de bahçe vardır. Bahçenin ortasında bir havuz bulunmaktadır. Medrese binası bahçenin güney batı köşesinde bulunmaktadır. Merhum Mehmet Önder'in, Doç. Dr. Caner Arabacı'nın ve bizim tespit ettiğimiz arsanın eski tapu kayıtları 21 pafta, 242 ada, 35 parsel iken sonradan 916 ada ve 57 parsel olarak değişmiştir. Bin 17,5 metrekare olan arsanın 135 metrekare kadarı yola terk edilmiştir. Bina, yaklaşık 889 metrekare alana inşa edilmiştir. Bu duruma göre, eski Mevlana Medresesi'nin hiçbir özel şahısta bir metre yeri yoktur" ifadelerini kullanmıştı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÇALIŞMA BAŞLATTI

Bu araştırma ve tespitlerin ardından konuyu gündemine alan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ilk önce dershanenin bulunduğu yerin satın alınmasını sağladı. Daha sonra da Hazreti Mevlana’nın yaşadığı yer olan Molla-i Atik Medresesi’nin bulunduğu yerde yıkıp yaptırarak bu alanın açılmasını sağladı. Tarihe ve tarihin korunmasını büyük itina gösterdiklerini söyleyen Başkan Akyürek, “Konya’nın gururu olan Hazreti Mevlana’nın yaşadığı yer olan Molla-i Atik Medresesi’ni ortaya çıkarmak ve tanıtmak adına çalışmalara başladık” dedi.

“TARİHİ DOKU KORUNACAK”

Hazreti Mevlana’nın evinin bulunduğu bölgeyi Konya için yeni bir cazibe merkezi yapacaklarını da söyleyen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Hazreti Mevlana’nın evinin bulunduğu bölge yıkılarak gün yüzüne çıktı. Şimdi bu bölgeyi Şems Parkına bağlamak üzere çalışmalarımız başladı. Ayrıca Selçuk Üniversitesi Rektörlüğünün bulunduğu yerdeki duvarların yıkımını sağlayarak Kent Meydanı ile Şems Parkı arasında yeni bir cazibe merkezi oluşmasını sağlamak için çalışıyoruz. Bu bölge aynı zamanda yeşillendirilerek tarihi doku ile bütünleşmesi sağlanacak” dedi. (Mustafa Ekmekcioğlu)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler