MEDICANA Konya Hastanesi'nde Uyku Laboratuarı Açıldı

Medicana Konya Hastanesi, uykuda nefes alma zorluğu, horlama, gündüz aşırı yorgun uyanma ve uykuda nefes durması gibi sorun yaşayanların rahatsızlıklarının tespiti için Uyku Bozuklukları Laboratuarı’nı hizmete açtı.

MEDICANA Konya Hastanesi'nde Uyku Laboratuarı Açıldı

Yeni açılan bölüm hakkında bilgi veren Medicana Konya Hastanesi Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Haluk Gümüş, “Uyku tetkiki, genel anlamda uykuda solunum bozukluklarına neden olan hastalıkların araştırılması, teşhis ve tedavilerinin takibinde kullanılmaktadır. Merkezimize gelen hastalarımızı bir gece odalarımızda misafir ediyoruz. Uyuyacakları zaman teknisyen arkadaş hastanın vücuduna elektrotlar bağlıyor. Bu elektrotlarla hastanın göz, kas, solunum ve kalp hareketleri kayda alınıyor. Alınan bu kayıtlar sayesinde, hastaya gerekli tedavi biçimini belirliyoruz” dedi.

Geçici veya uzun süredir uykusuzluk çeken her hastaya uyku tetkiki yapılması zorunlu olmadığını ifade eden Gümüş, “Bu hastaların hepsi değilse bile büyük bir bölümü ilaç veya davranışsal tedavi ile iyileşebilecek hastalardır. Uykusuzluk sebebi olarak uykuda solunum bozuklukları veya uykuda periyodik kol ve bacak hareketleri düşündüren veriler varsa, bu hastalara uyku tetkiki yapılmalıdır. Bu tür hastalıkların, yaşlı hastalarda görülme sıklığının yüksek olması nedeni ile yaşlı olup da uykusuzluk çeken hastalara, uyku tetkiki endikasyonu daha geniş sınırlar içinde konulmalıdır” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.