Konya yurt dışına börk ihraç ediyor.

Konya’da 15’ten fazla ülkeye yaptığı ihracatla ismini duyuran börk imalatçısı Mehmet Dilekçi, Tarihteki Türk devletlerinden kalan giyim kültürünü günümüze yansıtıyor.

Konya yurt  dışına börk ihraç ediyor.

 

Türk savaş başlığı börk, son günlerde ismiyle sıkça gündeme geldiği gibi bir o kadar satışları da arttı. Anadolu Selçuklu Devleti’nin giyim kültürünü tarihteki şekli ile olduğu gibi yansıtan ve bu anlamda geleneksel Türk kıyafetlerin imalatını yapan ilk firmalardan bir olduklarını belirten Mehmet Dilekçi, sınırlarını Konya dışına çıkardıklarını ve  Türkiye’nin yanında imal ettikleri börk ve kıyafetleri yurt dışına da ihraç ettiklerini vurguladı. Şu anda Türkiye’nin börk talebinin yüzde 80’nini karşıladıklarını ifade eden Dilekçi; “İmalatını yaptığımız börkler’in satışı yalnızca Türkiye ile de sınırlı kalmayıp ihraç anlamında yurt dışında da Türklerin tarihsel giyim kültürünü yansıtmakla birlikte ihraç anlamında da katkı sağlıyoruz” diye konuştu.

HOLLANDA VE ALMANYA’DA TALEPLER YOĞUN

Mehmet Dilekçi; “Börk imalatında öncelikle kaliteli deri olarak adlandırılan birinci sınıf deri kullandıklarını dile getirdi. Dilekçi; “Bu deriler genellikle koyun, dana, İnek ve tilki kürklerinden Börk imalatı yapıyoruz. Şu anda en çok tercih edilen börk koyun derisinden yapılma olanlar diyebiliriz. Şu anda sektörde börklerin fiyat aralıkları kalitesine göre 35 Lira olanda var 250 Lira olanda. Şu anda sadece Konya değil, Türkiye’nin börk talebinin yüzde 80’nini biz karşılıyoruz. İmalatını yaptığımız börkler’in satışı yalnızca Türkiye ile de sınırlı kalmayıp İhraç anlamında yurt dışında Arap ülkeleri olmak üzere Avrupa’dan da talepler yoğun. Özellikle Avrupa’da Türk nüfusunun yoğun olduğu ülkelerden Hollanda ve Almanya’da talepler yoğun. Aynı zamanda Anadolu Selçuklu ve Osmanlı Dönemi motifleri ile süslü kıyafetlerinde imalatını biz yapıyoruz. Türkiye’deki ilk eski kültüre dayanan kıyafetlerin imalatını yapan ilk bizleriz. Bunun yanında bu yıl içersinde resmi kurumlardan da talepler aldık” ifadesini kullandı.  

BÖRK’LER SİYASİLERİN DE TERCİHİ

Selçuklu’dan yadigar kalan kıyafet ve börkleri günümüze taşıdıklarını belirten Mehmet Dilekçi; “Anadolu Selçuklu ve Osmanlı Devleti'nin resmî savaş başlığı olan Börk'leri ve zırhlı kıyafetleri el emeği ve göz nuruyla tasarlıyoruz. Başta Türk devletleri olmak üzere yurt dışında yaşayan vatandaş/arımız için yaklaşık 15'ten fazla ülkeye tarihe tanıklık eden ve asil duruşuyla Dünyaya nam salan börk ve kıyafetlerimizi göndermenin mutluluğunu yaşıyoruz. 50'den fazla börk çeşidi ve kişiye özel kıyafet tasarımlarıyla 7'den 70'e hizmet veriyoruz. Yalnızca yetişkin değil, çocuk ve bayan börkleri de tasarımlarımız arasında yer almaktadır. Birçok usta oyuncunun, tanınmış simaların ve günümüzde görev yapan siyasilerin de tercih ettiği ürünlerimiz, manevi değeriyle ön plana çıkmaktadır. Türk'ün gücü kadar binlerce yıl öncesine dayanan kültür ve gelenekleri dün olduğu gibi bugüne, bugün olduğu gibi yarına taşımaya nefesimiz yettikçe devam edeceğiz” dedi (Berat Bayındır)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler