‘Ereğli Yaz Seracılığı  ile Tanışıyor’ 

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca desteklenen Ereğli İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve uygulanan “Ereğli Yaz Seracılığı ile Tanışıyor” projesi kapsamında kurulan 11 adet seranın proje açılış töreni gerçekleştirildi

‘Ereğli Yaz Seracılığı  ile Tanışıyor’ 

Kutören Karağaıl Yaylası’nda gerçekleştirilen  proje açılış törenine Ereğli Kaymakamı Edip Çakıcı,  KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin, Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin,  İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Aydın Sarıca, Ereğli İlçe Jandarma Komutanı Hayri Yazıcı, sivil toplum kuruluşu başkanları, siyasi parti ilçe başkanları, basın mensupları ve üreticiler katıldı.

eregli-yaz-seraciligi-ile-tanisiyor.jpeg

“11 ÖNDER ÜRETİCİ SEÇİLEREK YAZ SERACILIĞINA BAŞLANDI”

Proje hakkında bilgiler veren  İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Aydın Sarıca, “ İlçemizde açıkta sebze tarımı yapan üreticileri yüksek sera ile tanıştırmak, örnek teşkil edecek seralar kurmak, yaz seracılığını benimsetmek,  yaygınlaşmasını sağlamak,  üreticilerin gelir düzeyinin ve yaşam standartlarının yükselmesine katkıda bulunmak amacıyla sebzecilik konusunda tecrübeli aktif olarak sebzecilik yapan 11 önder üretici seçilerek yaz seracılığına başlanmıştır. 11 sebze üreticisi önder çiftçi olup yıllardır açık alanda sebzecilikle uğraşmaktadır. İlçemizde 11 adet seranın mart ayı itibariyle kurulumu tamamlanıp üreticilerimize teslimi yapılmıştır. Söz konusu 11 adet serada mart ayı itibariyle sebze fidelerinin dikimi gerçekleştirilmiş ve üretim başlamıştır. Bu seralardan 5’inde domates, 4’ünde hıyar, 1’inde kapya biber,1’inde ise dolmalık ve sivri biber üretilmektedir. 23 Nisan’dan beri hıyar, 28 Mayıs’tan beri domates, haziranın ilk haftasından itibaren de biber hasadı ve piyasaya arzı yapılmaktadır” ifadelerine yer verdi.

eregli-yaz-seraciligi-ile-tanisiyor-001.jpeg

2015 YILINDAN BU TARAFA 56 MİLYON TL’LİK DESTEK VERİLDİ

Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin ise Kırsal Kalkınma Programı kapsamında bu yıl üreticilere büyük destekler verildiğini kaydetti. Ergin, “Bölgesel kalkınmada KOP desteği ile üreticilere katkı sağlanıyor. 2015 yılından bu tarafa 56 milyon TL’lik destek verildi. Bu desteği kooperatifleştirerek verimli hale getirmek ve gelir seviyesini artırmak gerekmektedir” dedi. KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin, bu süreçte 1,9 milyar TL mali destek sağladıklarını kaydetti. Dünyada gıda arzında büyük problemler yaşandığına dikkat çeken Şahin, “Türkiye olarak hükümetimizin aldığı tedbirlerle bu problemleri biz yaşamadık. Bugün hayata geçirilen bu proje 2020 Mali Destek Programı ile hayata geçirildi. Bu projede ürün artışı ve ekonomik katkı önemli unsur olarak karşımıza çıkıyor. Amacımız bu projeleri nitelikli ve verimli üretimi artırarak bölge halkına ulaştırmaktır” diye konuştu.

eregli-yaz-seraciligi-ile-tanisiyor-002.jpeg

“EREĞLİ’DE DAHA KALİTELİ VE VERİMLİ ÜRÜNLER PAZARLANACAK”

Yaz seracılığında üretimin erkene çekilmesi ve iklim şartlarından korunmasının sağlandığına değinen Ereğli Kaymakamı Edip Çakıcı, “Böylelikle dekar başına alınan ürünün verimi artıyor. Projenin en önemli amacı örnek teşkil etmesidir. Şu bir gerçektir ki, üretici elde edilen ürünü görmek istiyor.  Dünyada tüketim ve üretimde büyük rekabet var. Farklı tekniklerle üretim artıyor. Piyasa koşullarında üretilen ürünleri iyi şekilde pazarlamak gerekiyor. Bu proje ile Ereğli’de daha kaliteli ve verimli ürünler elde edilerek pazarlanacak. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ”dedi. Sera sahibi üretici Meryem Candan ise 25 gündür ürün hasat edip satışını yaptıklarından dolayı  lezzetiyle, kalitesiyle, fiyatıyla çok memnun olduklarını belirterek  projede emeği geçen herkese teşekkür etti.  Açılış töreni domates serası incelemesi ve ikramların ardından sona erdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.