Bilinçsizce bitkisel ürün satanlara dikkat !

Konya Eczacılar Odası Başkanı Cemil Karakap, bitkisel ürünlerin bilinçsizce satışına yönelik dikkatli olunması konusunda uyarılarda bulundu

Bilinçsizce bitkisel  ürün satanlara dikkat !

 

Günümüzde bitkisel ürünlerin satışının yapıldığı aktarlar giderek çoğalır hale geldi. Buna bağlı olarak Türkiye’nin genelinde olduğu gibi Konya’da şifalı ürünlere artan ilgi nedeniyle  bu meslek grubunun giderek artış göstermesi ticari anlamda da ilgiyi bu yöne çekti.  Konya Eczacılar Odası Başkanı Cemil Karakap, konuya ilişkin aktarlarda satılan ve vatandaşa çeşitler halinde sunulan şifalı bitkilerden elde edilen ürünlerin sağlıksız ortamlarda bilinçsizce satıldığı belirtti. Konya’da bazı aktarların sattığı bu ürünlerin hakkında yeterli bilgiye ve donanıma sahip olmadığından dolayı kulaktan dolma bilgiler ile satıldığını dile getiren başkan Karakap, tüketiciye uyarılarda bulundu. Cemil Karakap, sağlık sektörünün bu işi bilinçsizce yapanların eline bırakılmaması konusuna dikkat çekti.

“İNSAN SAĞLIĞINI HİÇE SAYIP BU ÜRÜNLERİ SATMAYA ÇALIŞIYORLAR”

“Bitkisel ürünlerin son günlerde internet üzerinden sıkça gündeme geldiğini ve bu yüzden vatandaşlar üzerinde “bitkisel ürünler zararsızdır” tabusu oluştuğunu dile getiren Konya Eczacılar Odası Başkanı Cemil Karakap, “Sonuçta ilaç dediğiniz zaman ilaç ile zehir arasındaki hassas dengeyi oluşturan faktör bunun dozudur. Eczacılar bu işin hem pratik hem de teorik anlamında bilgisini alıyor ve Türkiye’de bu konu ile ilgili üniversiteler dışında yeterli donanıma sahip olunacak bir ders veren yer yoktur. Bu alanda şimdi bir takım ticari kaygılarla insanlar türeyerek insan sağlığını hiçe sayarak bu ürünleri satmaya çalışıyorlar. Sonuçta bu ürünle ilgili ürünü pazarlayan kişilerden alırsınız. Aktarlık insanlık tarihinin en eski zamanlarından beri gündemde ancak artık bu işi yapanlar sattıkları ürünler ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmayıp aktarlık ile ilgili bir şey bilmiyorlar ve bunu ticari amaçla yaptıkları için sattıkları ürünlerin nerede, nasıl ve ne şartlarda üretildiği hakkında yeterli bir bilgiye sahip değiller” diye konuştu.

“SAĞLIK BAKANLIĞI KONUYA DAİR GEREKLİ DÜZENLEMELERİ YAPIYOR”

Sağlık Bakanlığının konuya ilişkin genelgesini okuduğunuz zaman bu tür ürünleri satılmasının yasak olduğunu belirten Başkan Karakap; “Bu ürünlerin kanıtlanmamış beyanlar ile satılması da aynı zamanda bir suçtur. Biz eczanelerimize gelen hastalar hakkında gerekli teşhisi koyup ona göre ürün veriyoruz. Bilinçsiz bir şekilde herhangi bir kapalı ortamda açık olarak satıldığı için içerisinde kimyasal maddelerde yer almakta. Bazı bitkilerin fazla bekletildikleri zaman fayda verecek özellikleri kalmaz ve doz aşımıyla zarar verici bile olabiliyor. Ben buradan Aktarları kötülemek istemem ancak bir eczacı olarak birinci önceliğimiz halk sağlığıdır.” ifadesini kullandı.

“YETKİLİLER TARAFINDAN AKTARLARA DENETİM GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

Konya Eczacılar Odası Başkanı Cemil Karakap,Son olarak bu konu ile ilgili geçtiğimiz haftalarda İstanbul İl Sağlık Müdürlüğünün yetkilileri tarafından aktarlara denetim gerçekleştirildiğini hatırlattı. Karakap; “Bu denetimlerde aktarlarda bulunan şifalı bitkilerin yer aldığı çuvalların içerisinde ağır metallerin ve Afrotoksinler olduğu örnek olarak alınan numuneler ile tespitine varıldı. Bu kimyasallarda açık ortamda satıldıkları için içerisinde bulunan kimyasallardan dolayı zehirli mantarlar üretiyor. Bütün araçlardan çuvalların içinde bulunan ürünlerin içersine geçen ürünler bilinçsizce satılıyor ve bizde onu alıp akşam evde kaynatıp içiyoruz. Bu ürünler yol kenarında yapılıyorsa kesinlikle sağlıklı bir ortam diye bir şey yoktur ve bu ürünlerin kontrolleri de düzenli bir şekilde mühendislere yaptırılıp araçların bulunduğu ortamdan birkaç kilometre uzakta satılmalıdır” dedi.  

AKTARLAR DENETİMDEN MEMNUN

Konya’da aktarcılık işi ile uğraşan Mehmet Türkşer ve İsmail Göçer, Konya’da ilgili devlet kurumları tarafından kontrollerin düzenli olarak yapıldığını ve geçmişe nazaran aktar dükkanında bulunan ürünlerine yapılan kontrollerden daha memnun olduklarını belirttiler. Konya’da işletmeler arasında aktarların en fazla denetim yapılan yer olduğunu söyleyen Aktar Mehmet Türkşer , “ Aktarlar gerekli kontroller anlamında Konya’da en fazla denetimlerin yapıldığı yerlerdir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olmak üzere Sağlık Müdürlükleri’nin Eczacılık Şubeleri ve Zabıtaların düzenli periyotlar ile yaptıkları denetimlerden ben bir aktar olarak memnunum. Fakat denetim noktasında denetçilerinde gerekli eğitimlerden geçmeleri gerekiyor. Bu denetçilerin aktarda bulunan ürünler üzerine bilgi sahibi olması gerekir. Bu denetimler işletmeciye güven çerçevesinde değil ürün odaklı denetim yapılmasını istiyoruz. Bizim satışlarımız zaten Tarım Bakanlığının onaylamış olduğu listeye uygun ürünlere göre gerçekleştiriyor” diye konuştu. Konya ilişkin görüşlerini bildiren bir diğer aktar İsmail Göçer denetimlerin eskiye göre sıklaştığını dile getirirken; “ Geçmişle günümüzle kıyas yapacak olursak Aktarlara yapılan denetimler şimdi daha düzenli ve kapsamlı olarak yapılmakta. Denetimler daha oturaklı ve hangi Bakanlığa bağlı olduğu sistematik bir şekilde belirlenince piyasada merdiven altı Aktar kalmadı ve bizlerde gönül rahatlığı ile ürünümüzü satıyoruz” diye konuştu. (Berat Bayındır) 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.