Bakan Kurum’dan Akşehir’e Yeni Sosyal Konut Müjdesi

Akşehir’de Seçim Koordinasyon Merkezi’ni açarak halka buluşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Akşehirlilere toplu konut müjdesi verdi. Bakan Kurum, “Konya Büyükşehir Belediyemiz Akşehir’e 5 yılda 196 milyon lira yatırım yaptı. Salih Başkanımızın talebiyle biz de Akşehir’e dar ve orta gelirli hemşerilerimizin faydalanacağı toplu konut inşa edeceğiz” dedi.

Bakan Kurum’dan Akşehir’e Yeni Sosyal Konut Müjdesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Konya ziyaretleri kapsamında Akşehir ilçe Seçim Koordinasyon Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Konya programı kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi – TOKİ işbirliğinde hayata geçirilecek Toplu Konut Projesinin protokol törenine katılan, ardından Sarayönü İlçe Belediyesi Hizmet Binasının açılışı, Büyükşehir Belediyesi Kadınhanı Şehir Konağı açılışı, Ilgın Sulama Tesisleri açılışı, Ilgın Yeni Hayvan Pazarı temel atma törenine katılan Bakan Kurum, Akşehir’de de ilçe halkıyla buluştu.

Konya’da bereketli bir gün yaşadıklarını ifade eden Bakan Kurum, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya’nın gece-gündüz demeden memleketleri için çalıştıklarını dile getirerek, “Akşehir’imize son 5 yılda sadece Büyükşehir Belediyemiz tarafından 196 milyon liralık yatırım yapıldı. Son 5 yılda su ve kanal hizmetlerine yaklaşık 140 milyon lira, prestij cadde ve mahalle yollarına 16 milyon lira yatırım yapıldı. Akşehir Bölge Asfalt Plenti 5 milyon lira maliyetle tamamlandı ve 240 ton/saat kapasitesiyle Akşehir’imize hizmet ediyor. Şehir konağımız tamamlandı 3 milyon lira maliyetle ve hizmete açıldı. Akşehir’de çok önemli bir projemiz var; restorasyon çalışmaları. Arasta Bedesteni için 14 milyon lira yatırım yapıldı ve buranın restorasyonu tamamlandı. Yine İplikçi Cami’mizin restorasyonu da 1.2 milyon liralık yatırımla tamamlandı. Tahtakale ve Kalaycı mescitlerinin restorasyonu da 1.7 milyon liralık maliyetle tamamlandı” diye konuştu.

AKŞEHİR’E YENİ SOSYAL KONUTLAR GELİYOR

Akşehirlilere sosyal konut müjdesi veren Bakan Kurum, restorasyon çalışmalarına da ağırlık vereceklerini belirtti. Bakan Kurum şöyle devam etti: “Sayın Salih Başkanım burada sosyal konut ihtiyacımız var dedi. Biz de tamam yapalım dedik. Toplu Konut İdaresi başkanımıza talimatı verdik. Burada da alt gelir ve orta gelir grubu vatandaşlarımıza konut projesi inşa edeceğiz inşallah. Tabii bunları yaparken de tarihimizi, kültürümüzü öne çıkaran restorasyon işlerini, yenileme projelerini yapmak da bizim en önemli projelerimizden birisi. Akşehir’de bu manada çok fazla tescilli eserimiz var. Bu eserlerimizin restorasyonlarını belediyelerimiz eliyle İller Bankası Genel Müdürlüğümüzün destekleriyle tamamlayacağız. Burada ecdadın bize bıraktığı tarihi ve kültürü ihya edeceğiz.”

AKŞEHİR, HİZMET İÇİN “CUMHUR İTTİFAKI” DİYECEK

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, Akşehir’den güçlü bir destek istediklerini kaydederek, “Bu çıktığımız yolculukta, bu kutlu yürüyüşte hainlere, bu ülkeyi çalıp çırpanlara bırakmayacağımıza dair büyük bir cevap olacak inşallah 31 Mart. Bir dakikasını bile boş geçirmeyen ve çalışan Sayın Cumhurbaşkanımıza büyük bir güç olduğumuzu göstermek için bir fırsat olacak inşallah. Bu yüzden sizlerden bir ricayla buradan ayrılmak istiyoruz: 31 Mart akşamı Akşehir’in hiç olmadığı kadar güçlü bir oy oranıyla teslim etmenizi istiyoruz” dedi.

AKŞEHİR’E İKİ MÜJDE DE BÜYÜKŞEHİR’DEN

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, açılışı yapılan Seçim Koordinasyon Merkezi’nin hayırlı olmasını dilerken, “Şimdi yeni bir seçim dönemindeyiz. Yeni şeyler söyleme zamanı. Akşehir’imize iki önemli müjdeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Birincisi hepinizin beklediği, Akşehir Otogarını inşallah yeni yerine taşıyacağız. Hayırlı mübarek olsun. İkinci konu, aslında uzun uzun anlatmamız lazım. Akşehir’in kalkınmasının turizmden olduğunu düşünüyoruz. Akşehir’deki önemli restorasyon çalışmalarına devam edeceğiz. Önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Akyürek aramızda. Verdikleri emeklerden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Biz de görevi aldıktan sonra aynı şekilde çalışmaya devam ediyoruz. İlk etapta Akşehir’imizin turizmini güçlendirmek için restorasyon çalışmalarını hem Büyükşehir Belediyesi eliyle, hem de ilçe belediyemizin eliyle yapmaya devam ediyoruz. Ama önemli bir konu şu. Artık Konya’dan her gün düzenli olarak insanlarımızı Akşehir’e taşımaya başlıyoruz. Bu Akşehirimizin tanıtımı için, turizmi için önemli bir katkı olacak” ifadelerini kullandı.

AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, genel seçimlerde particilik yapmanın mümkün olduğunu ama yerel seçimlerin çok daha büyük bir öneme haiz olduğu vurgulayarak, “Gönlünüzdeki partilere oy verebilirsiniz. Ama yerel seçimde bu şehrin vebali var. Bu şehrin daha çok hizmete ihtiyacı var. Hizmeti kim getirebilir? İktidarla beraber olan getirebilir. Büyükşehir Belediye Başkanı ile beraber olan getirebilir. Cumhur İttifakı ancak hizmeti getirebilir. O bakımdan hepinizin desteklerinizi istiyoruz” şeklinde konuştu.

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya da “2014 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Akşehir halkımızın teveccühleriyle emaneti üstlendik. Bu 5 yılda çok güzel eserleri Akşehir’le buluşturduk. Yaklaşık 60 tane irili ufaklı projelerimiz var. Bunları ilerleyen günlerde hemşerilerimizle buluşturacağız” ifadelerini kullandı.

Açılış programının sonunda İlçe Belediye Başkanı Akkaya, Bakan Kurum’a günün anısına dair bir Akşehir tablosu hediye etti.

Programa AK Parti Konya Milletvekilleri Tahir Akyürek, AK Parti İl Başkanı Hasan Angı, AK Parti İl Konya Kadın Kolları Başkanı Esra Doğan, AK Parti Konya İl Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Murat Koru, AK Parti Akşehir İlçe Başkanı Abdurrahman Çardakoğlu, Milliyetçi Hareket Partisi Akşehir İlçe Başkanı Salih Akça katıldı.

BAKAN KURUM DOĞANHİSAR’DA

Bakan Kurum, günün sonunda ise Doğanhisar İlçe Seçim Koordinasyon Merkezi’ni de ziyaret ederek Cumhur İttifakı Doğanhisar Belediye Başkan Adayı İhsan Öztoklu, AK Parti Doğanhisar İlçe Başkanı Fikret Özeralp, MHP İlçe Başkanı Reşat Karaaslan ile birlikte ilçe halkıyla buluştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.