21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Sürgünü ve Soykırımının 157. yılı “unutmadık unutmayacağız”

Ertuğrul Eğitim, Kültür, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri Ana yurtta olduğu gibi Türkiye’de de soykırım ve sürgün yıllarında hayatını kaybedenleri anmak ve yapılan bu zulmü unutturmamak adına her yıl 21 Mayıs’ta çeşitli etkinliklerle “Unutmdık Unutmayacağız” mesajı vermektedirler.

21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Sürgünü ve Soykırımının 157. yılı “unutmadık unutmayacağız”

Gerçekleştirilen etkinlikler çerçevesinde Türkiye Diyanet Vakfının öncülüğünde Suriye’nin İdlib kentinde Sarayönü Ertuğrul Mahallesi Derneği adına 2 adet “İyilik Konutları” projesine katkıda bulunduklarını ayrıca soykırımı ve sürgünü yaşamış Ertuğrul, Mahmudiye, İhsaniye, Sebiller, Ormanözü, Akbaba mahallelerinde de çam fidanı dikimi gerçekleştirdiklerini kaydeden Dernek Başkanı Zeki Yıldız, Kafkas halklarının (Abazalar, Adigeler, Çeçenler, Osetler, Dağıstanlılar) tarihin en eski dönemlerinden beri yaşadıkları ana yurtları Kafkasya’da eşsiz bir kültür geliştirdiklerini ana yurtlarını ve bağımsızlıklarını her zaman koruduklarını ifade etti.

Büyük Çerkes Sürgününde Çarlık Rusyası 1763’ten itibaren Kafkasya’yı işgal etmiş ve Kafkasya’nın yerli halklarında temizlenmesi amacıyla soykırıma varan sistemli bir baskı ve imha politikası uygulamıştı. Kafkas halkları Çarlık Rusyasına karşı herhangi bir yardım almaksızın yüz yıldan fazla direnerek Çarlık orduları sistemli olarak köyleri yakmış ve insanları katletmişlerdi. Soykırım ve sürgün zamanı binlerce insan soğuk, hastalık ve açlıktan hayatını kaybetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.