Bu haftasonu bir reklam filminin bende bıraktıklarını paylaşmak istiyorum...

Doğumdan ölüme, nefes aldığımız yıllar içerisinde birçok özel günlerimiz olur. Bu günlerin bize bireyselliğimize özel olanından, topluma inanca düşünceye ait olanlarıyla yaşar gideriz.

 

Ancak son dönemlerde, bireysel olarak önem taşıyan günlerin, belirli bir çoğunluğa ait olan günlerden daha önemli hale gelmesinin nedenine kısaca hayat şartları, zaman değişimi ve günümüzün ben merkezli yapısı deyip geçsek de üzerinde düşünülmesi konuşulması gereken bir durum olduğuna inanıyorum.

 

Bizi, birey olarak güçlü kılan tek şey içsel kaynaklarımız olmadığı gibi bu kaynakları ortaya çıkaran en önemli unsurun sosyal bir varlık olarak, diğerleriyle girdiğimiz etkileşim hali olduğu ise bir gerçektir.

 

Bu etkileşim ile bir gruba ait olmanın getirdiği güç ve inançla kök salmak ya da yol alabilmek özünde çok daha sağlıklı ve kolay olmasına rağmen, geldiğimiz noktada ne dini bayramlar, ne milli bayramlar, ne insancıl düşünce farkındalık günlerinde birlik olamadığımız, tam anlamıyla çözülmenin yaşandığı bir dönemden geçdiğimizi; içimde ki sızı dile getirdi.

 

Bu sızıyla beraber içimde ki coşkunun azaldığını hissetmek ve aynı durumun başkalarınca da yaşandığını biliyor olmak;   çocuklarımız için sadece maddi miras bırakacağımız gerçeğini üzülerek apaçık ortaya koydu.

 

Ancak her zaman inanarak söylediğim bir sözle silkelenip kendime geldim... "farkettiğini değiştirebilmek için bir şansın her zaman vardır"...

 

Ve dedim ki, malum bugün arefe ve önümüzde ki üç gün Ramazan Bayramı; aslında birlikte geçirilen, olabildiğince maneviyatı yoğun yaşanan bir ayın sonunda kavuşmayı simgeleyen bayramın; içini usulen ne kadar doldururduğumuz soru işaretli olsa da, şeklen bayramı yaşayabilmenin imkanlarıyla dolu.

 

Küslüklerin giderildiği, büyüklerin hatırlandığı ve aslında günlük yaşam koşuşturmasında fırsat bulamadıklarınızla bir kahve süresince hoş vakit geçirirken; çocuklara ilişkinin iletişimin önemini güleryüzle, sevgiyle, şefkatle, coşkuyla... birlikte öğretebilme gösterebilme zamanını yakalamak inanın çok da zor değil, yeter ki isteyin...

 

Çünkü varlığımız bir diğerine ihtiyaç duyar... diğeri ile girdiğin uyumlu uyumsuz, zor kolay her tür ilişki varlığını sürdürmek için sebepler yaratır...

 

Bu bayramda sebepleriniz bol olsun... iyi bayramlar...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.