Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 100 yaşında

Dünyada çocuklara armağan edilen tek bayram olma özelliği taşıyan   23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 100. yıldönümünü yarın hep birlikte ve coşku ile kutlayacağız. Dünyanın en masum kişileri olan çocuklarımıza Mustafa Kemal Atatürk tarafından armağan edilen bu bayram, demokrasiyi, hukuku, insan haklarını ve geleceğimizi aydınlık ellere bırakmak demektir.

Çocukların demokrasi olgunluğu içerisinde büyümeleri, kendilerine emanet edilen cumhuriyeti sevinçle kucakladığı, çocuklara verilen büyük değerin ifade edildiği bu günde, çocuklarımızın bugünü ve geleceği hakkında neler yapılabileceği de konuşulacaktır.

Bu bayram çocukların devlet makamlarına oturduğu ve sadece çocuk oyunlarından ibaret bir bayram değildir. Bu bayram çocuklara daha güzel yarınlar hazırlama, onların sorunlarını çözebilme, onların geleceğini daha rahat ve huzurlu yapmak için yapılacak değişikliklerle gerçek bir yapılma günüdür.

Ülkemiz nüfusunun yüzde 28’ini oluşturan 18 yaş altı çocuklarımızın sorunlarının konuşulması gerekir. 23 Nisan haftası boyunca değişen dünyayı, çağın yeni getirilerini, kentleşmeyi, internet ve iletişimdeki gelişmeleri onların gözünden anlamak ve değerlendirmek için çalışmalıyız.

Bayramı sadece eğlence, animasyon ve palyaço eşliğinde eğlenceden çok çocukların sosyal hayattaki sorunları, aile içi iletişimleri, onları sokakta bekleyen tehlikeleri ve onların geleceği için yapılması gerekenleri konuşmamız gerekmektedir.

23 Nisan’ın neşe dolu haftası içerisinde çocuklardaki eğitimdeki fırsat eşitsizliğinden, çalışan çocukların durumundan, hapishanelerdeki çocuk mahkumların durumlarının iyileştirilmesini de konuşmalıyız. Trafik ışıklarında bir şey satmaya çalışan ve çöplerden kağıt toplamaya çalışan çocukların sayılarını düşürmek için gerekenleri de konuşmalıyız.

Çocukların hayatının düzenli ve güvenli olması için gerekenler nedense elbirliği içerisinde yapılmalıdır. Çocuklarımıza huzurlu bir çocukluk sağlayacak olursak, onların büyüdükleri zamanki tutumlarını da güzelleştirmiş oluruz. Bu vesile ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlar, sağlıklı, huzurlu, güvenli ve güzel çocukluk günleri dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.