Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Taşeron insan değil mi?

Son günlerde taşeronlarla ilgili çok çeşitli haberler yapılmaktadır. Kimi haberlerde taşeronlara kadro sözü verilirken, kimi haberler de ise taşeronlara kadro verilmeyeceği söyleniyor. Etrafta dolaşan bu haber kirliliğinden taşeron çalışanları da son derecede rahatsız olmaktadır.

Taşeron veya  alt işveren diye adlandırılan firmalar, bir işverenden yapılan işin bir bölümünde veya yardımcı işlerinde iş yapmak için faaliyet gösterirler. Bunların yanında çalıştırılan kişilerde taşeron işçiler veya alt işverenlerin işçileri olarak adlandırılmaktadır.

Özellikle kamu ve özel hukuk tüzel kişileri ve tüzel kişiliği olmayan diğer kurum ve kuruluşları tarafından yapılan işlerde piyasadaki şirketler aracılığı ile istihdam edilen bu işçiler, işçi ve geçici personel statüsünde çalıştırılmaktadır. Her ne kadar kamu kurumlarında istihdam edilseler de bu işçilerin birçoğunun ne sosyal güvenceleri tam olarak bildirilmekte, ne ücretleri tam ödenmekte ve işin vahim tarafı bütün bunlara rağmen şikâyet edebilecekleri bir muhatap bile bulamamaktadırlar.

Taşeron hizmet alan yerlerle şirketler arasındaki sözleşmeler birer yıllık olarak düzenlendiğinden çalışanlar hiçbiri tazminat hakkından yararlanamamaktadırlar. Yeni düzenlemeler ile bu sürenin üç yıla çıkartılacağı ifade ediliyor. Ancak tazminat konusunda bir değişiklik olmamış, hala mahkeme kapılarında hakkını aramaya mahkum edilmektedir.

Tazminatlarla birlikte şirketler her yıl değiştiğinden işçiler yıllık yasal izin sürelerini bile kullanamamaktadırlar. Buna geçici bir çözüm olarak bazı kamu kuruluşları son yıllarda sözleşmelerle şirketlere izin kullandırtmaya başladı.

İşine geldiğinde yasalara aykırı bir şekilde sözleşmelerle günü kurtarmaya çalışan kuruluşlar, üç kuruş tasarruf edeceğiz diye, kendilerine ölçülemeyecek derece katma değer yaratan o işçilerin maddi manevi kayıplarını gördükçe yüzlerine nasıl bakıyorlar merak ediyor insan.

Bu şekilde çalışan geçici personelin durumu için seçim öncesi çalışmalar yoğunlaşmıştır. Karayollarında çalışan taşeron işçilerin mahkeme kararı ile kadro almalarının ardından gözler yine taşeron sistemine çevrilmiştir.  En kısa sürede binlerce taşeron işçisine karayolları çalışanlarında olduğu gibi kadro müjdesi verilerek yasal haklarına ve statülerine kavuşturulmaları gerekmektedir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.