Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Ramazan bayramınız mübarek olsun

On bir ayın sultanı mübarek Ramazan ayının ardından beklenen bayram geldi. Rahmetli Barış Manço “Bugün Bayram Erken Kalkın Çocuklar, Giyelim en güzel giysileri, Elimizde taze kir çiçekleri üzmeyelim bugün  annemizi, Bu gün bayram çabuk olun çocuklar, Annemiz bugün bizi bekler, Bayramda hüzünlenir melekler, Gönül alır bu güzel çiçekler” şarkısı bayramı ne güzel anlatmaktadır.

Bayramlar, Kederin, küskünlüğün, dargınlığın ve hatta birkaç günlükte olsa ihanetin kol gezmediği güzel günlerdir. Zaman nehri, yine önünde her ne varsa sürükleyip bir büyük boşluğa bıraktı. Vakit su gibi aktı, On Bir Ayın Sultanı Olan Mübarek Ramazanı uğurlayarak bayrama“Merhaba” dedik. Ramazan boyunca Rabbimize şükür ve  ibadette bulunduk. Ona iyi bir kul olmak için gecemizi gündüzümüze kattık. Nefislerimizi açlıkla terbiye ettik.

Şimdi gönüllerimiz bayram coşkusuyla kıpır kıpır. Bayram sevinci ve coşkusu arife

gününden başlar. Bayramlar bizi coşturur ve heyecanlandırır. Bu durum büyüklerde de, küçüklerde de görülür. Hatta çocuklar bayramlarda daha çok mutlu olurlar. Çocukların bayram hazırlığı birkaç gün öncesinden başlar.

Bayram günü giyecekleri elbiseleri ve ayakkabıları özenle hazırlarlar; karyolalarının altına koyarlar. O gece çocukların gözlerine sabaha kadar uyku girmez. Gün açar, sabah olur… Büyüklerinin ellerini öpen çocuklar bayramlık harçlıklarını ceplerine indirirler.

Bayram günlerinde her evde tatlı bir telaş ve heyecan yaşanır. Evler günler öncesinden yeniden temizlenir, silinir, süpürülür. Uzaktan ve yakından gelecek misafirler için tatlılar, börekler ve çörekler açılır; sarmalar sarılır, dolmalar doldurulur.

Bayramlarda eş dost bir araya gelince anılar tazelenir. Sohbetler iyice koyulaşır. “Âh o eski bayramlar…” diye söze başlanılarak nostalji rüzgarları estirilir.  Ortak dostlardan ahrete göçenler rahmetle yâd edilir.

Bayramlar bize dinî ve millî duygularımızı, örf ve ananelerimizi hatırlatır; hatırlatmakla da kalmaz bunlar bizzat bayramlarda tatbik edilir. Bu zaman dilimlerinde birlik ve beraberlik duygularının en güzel örnekleri sergilenir. Müslümanlar bu kutlu günlerde ümmet olduklarını, din kardeşi olduklarını hatırlarlar. Dargınlıklar unutulur, barış duyguları hayata hâkim olur.

Sevenler bir araya gelir.

Çocuklardan diğer zamanlarda uykudan kalkmayı bilmeyenler bile bayramlarda erkenden kalkarlar. Çocuklar ev ev dolaşarak büyüklerle bayramlaşır, parası olan para, olmayan şeker

verir kapıya kadar gelen çocuklara; çocuklar eli boş döndürülmez. Çocukların

bilinçaltına yerleşen güzel bayramlar kolay kolay unutulmaz. Barış, sevgi, saygı,

hoşgörü ve insanlığın zirvede olduğu günler arasında gösterilir.

Dostluğu, sevgiyi ve geleceği… Aşımızı, ekmeğimizi, soframızı… Hüznümüzü,

acımızı, yalnızlığımızı paylaştığımız; birlik ve beraberliğimizi, kardeşlik ve

dostluğumuzu en sıcak şekilde hissedeceğimiz mübarek Ramazan Bayramınızı

tebrik eder, mutluluklar dilerim.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.