Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Orucun ruhuna zarar verenler

Mübarek Ramazan ayının da son günlerine geldik. Bu sene serin geçen havalar sayesinde Allah’a şükür orucumuzu rahat rahat tutmak nasip oldu. Ramazan ayı nedeniyle dalga dalga bütün Konya’yı saran manevi havanın ikliminde güzel bir ramazan ayı geçirdik.

 

Ancak bu ramazan ayında da her sene olduğu gibi yine iftar sofraları çok konuşuldu. Kalabalık ve ihtişamlı iftar sofraları bu sene çoğaldı. Bu ihtişamlı sofralara paralel olarakta iftar sofralarında israf da çoğaldı.

 

Parasızlıktan ve ekonominin kötü gidişinden dem vuran, iş güç yok diye avaz avaz bağıran çok kişi ihtişamlı iftar sofraları kurmaktan geri kalmadı. Ekonomiden şikayetci olan bu kişiler aynı zamanda en görkemli iftar sofrası kuran kişiler olması da ayrı bir gerçek.

 

Her sene iftar sofralarında yaşanan israftan bahsetmemize rağmen hala daha bu gelenek(!) devam ediyor.İsrafın alası, müsrifliğin babası bu iftar sofralarında yaşanmaktadır. Kimse bunun farkında mı bilmiyorum ama hayırlı bir iş yapalım derken büyük veballer yükleniyoruz.

 

 

Ülkemizde yaşayan bir çok kişinin  bir tas çorbaya, bir dilim ekmeğe o kadar çok ihtiyacı var ki. Hele bir de ülkemizde bulunan mültecilerin durumu içler acısı. Bütün bunlar hayatın bir gerçeği iken süslü,gösterişli ve şaşaalı iftar sofraları neyin nesi?

 

Ramazan ayında önemli kurumların iftar vermesi normaldir. İşverenlerin çalışanlarını iftar sofrasında bir araya getirmesi güzeldir. Kurumlararası ve çalışanlar arası birlik ve beraberliği sağlar. Bütün bunların dışındaki iftar davetlerine ne demeli?

 

Sadece gösteriş amaçlı ve güç gösterisine dönen iftar davetlerinden uzak durmalıdır. Bu iftar sofralarına harcanan paralarla ihtiyaç sahiplerinin evlerine erzak, kumanya ve güzel şeyler alınabilir. İnanın çok daha eftal ve çok daha sevap olurdur.

 

Hem iftar sofralarında oruçlarını açıp daha sofradan kalkar kalkmaz iftar yemeğinin dedikodusunu yapanlara inat, bu kişiler gerçek anlamda sizlere dua ederler. Daha çok insan tarafından sevilir ve takdir görürsünüz. Hem böyle yaptığınız takdirde orucun ruhunu da en güzel şekilde yansıtmış olursunuz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.