Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Orman yangınlarına karşı duyarlı olalım

Her zaman ve herkesin söylediği bir söz vardır. “Bu çevre bize torunlarımızdan emanet” diye. Bizde bu emaneti en iyi şekilde koruyarak gelecek nesle olduğu gibi, hatta daga fazla bırakmalıyız.

 

Çevre insan hayatının en önemli kaynaklarından biridir. Biraz nefes alabilmemiz, biraz dinlenebilmemiz ve biraz olsun rahatlamamız için çevre çok önemlidir. Ama özellikle son yıllarda çıkan orman yangınları ile adeta ciğerimizi yakıyorlar.

 

Kimisi dikkatsizlikten, kimisi bilgisizlikten kimisi de kasten çıkartılan orman yangınları ile nefes alamaz hale getirilmeye çalışılıyoruz. Kamu, belediye ve özel teşebbüs ormanlık alanları çoğaltmak için yoğun kampanyalar yapmaktadır.

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığının verilerine göre  Türkiye’nin orman varlığı son 15 yılda yapılan başarılı kampanyalar ile yüzde 7.2 artarak 22.3 milyon hektara ulaşmıştır. Bu ormanlık alanların neredeyse yarısı yani 12.5 milyon metrekarelik bir bölümü ise maalesef  yangına hassas bölgelerde bulunmaktadır.

 

Orman yangınlarına karşı başarılı bir mücadele yaptığımızda açıkca gözlenmektedir.  Akdeniz ülkeleri arasında en başarılı ülke konumunda bulunan Türkiye'de, son on yılda 24 bin 264 orman yangınında, yıllık ortalama 9 bin hektar alanın zarar gördüğü belirlendi.

 

Orman ve Suişleri Bakanlığı ile belediyelerin çalışmaları sonucu Türkiye genelinde 3 bin 41 noktada yangın söndürme havuzu oluşturulurken, yangınlara ortalama müdahale süresinin ise 40 dakikadan 15 dakikaya düştüğü belirlendi.

 

 Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın elinde yangınlarla mücadele için 20 bin personel, 10 bin arazöz, 281 su tankeri, 559 ilk müdahale aracı, 5 amfibik uçak ve 24’ü su atar 30 helikopter bulunurken, ormanlık alanların 776 gözetleme kulesi ve 230 ısıya duyarlı kamera ile takibinin de yapıldığı  öğrenildi.

 

Konya’da yangınlar konusunda başarılı çalışmalar yapmaktadır. Özellikle eski adı köy yeni adı mahalle olan yerleşim yerlerine konulan su tankları ile 24 saat yangınlara kaşı devlet ve vatandaş işbirliği hayata geçirilmiştir. Özellikle Konya’nın batı ve güney kesimlerinde bulunan ağaçlık ve ormanlık alanlarda titiz çalışmalar yapılmaktadır.

 

İnsanların çevreye olan duyarlılığı konusunda Büyükşehir Belediyemiz ve ilçe belediyelerimiz vatandaşları bilgilendiren çalışmalar yaparak, vatandaşlarda çevre bilinci olması için yoğun çalışma yapmaktalar. Bir taraftan ağaç dikme kampanyaları devam ederken diğer taraftan dikilen ağaçların korunması adına bilgilendirme çalışmaları takdir toplamaktadır. Ağacı sevelim, doğayı koruyalım ve yangınlara karşı her zaman duyarlı olalım.

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.