Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Bayram trafiği bildiğiniz gibi

Yine bir bayram ve yine karayollarında bildik kazalar ve bunlara bağlı olarak yaşanan can kayıpları. Dokuz günlük bayram tatilinin beş gününü geride bırakmamıza rağmen yollarda kaybettiğimiz canların sayısı yürekleri yakacak seviyede. Beş günlük tatilin bilançosu seksenden fazla insanımızı trafik kazasına kurban verdik. İki yüzden fazla kişide yaralı. İnsanlarımızın trafik kurallarını tam anlamıyla bilmedikleri ve uygulama noktasında eksiklikler yaptığımız açıkca ortada. Yapılan bir araştırmaya göre her 1000 sürücüden yalnız 5'nin trafik işaretlerini doğru bildiğini,   7 milyon ehliyetli sürücünün, 5 milyonuna kuralları çiğnedikleri için para cezası kesilmiş olduğunu,  Trafik kazalarında ölümlerin yüzde 10'unun ilk 10 dakikada, yüzde 50'sinın ilk 30 dakikada meydana geldiğini görüyoruz.

Yine aynı araştırmaya göre ülkemizde her 4-5 otobüsten bir tanesinin kaza yaptığını, her 1000 ilkokul öğrencisinden yalnız 17'sinin yaya geçidini doğru kullanmasını bildiğini,  50 Kilometre hızla meydana gelen bir çarpışmada 25 Kg.lık bir çocuğun ağırlığının 1 tona çıktığını ve 80 Km. de yaşanacak bir çarpışmada “emniyet kemeri” kullanmayanların bir binanın 10‘uncu katından düşme olayı yaşayacaklarını öğreniyoruz.

Araştırmanın bir diğer çarpıcı noktası ise en önemli kaza nedenleri. Buna göre alkollü iken araç kullananların kaza yapma oranı yüzde 23.5, hatalı araç solama sonucu kaza yapma oranı yüzde 22, yorgun ve uykusuz kazaya sebep olma oranı yüzde 17.1, yeterli sürücülük deneyimi olmayanların kaza yapma oranı yüzde 16.2. Ülkemiz karayollarında yılda yaklaşık 10 bin kişi trafik kazalarında hayatını kaybediyor ve trafik  kazalardaki ölüm oranlarının Avrupa’dan 10,  ABD’den 16 kat daha fazla olduğunu, bilmeli ve buna göre aracımızı  “dikkatli ve tedbirli” kullanmalıyız.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.