Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Aşı ve çocuklarımız

Kırklı yaşların üzerindeki kişilerin bildiği bir şey var ki, eskiden okula gidildiği zaman sağlık görevlileri gelir aşıyı yapardı.Şimdi ki gibi ne veli muvaffaktı lazımdı, ne de “ben vurdurmam” diye bir bahane. Şimdi durup dururken bunu da nereden çıkardığımı düşünüyorsunuzdur.

Dünyada son yıllarda çocuklara yönelik aşı reddinin arttığını, ülkemizde de yaygın olmasa da aşı reddinin görüldüğü kaçınılmaz bir gerçektir. Artık aşı yapılmadan önce okul idaresi tarafından velilere yazı gönderilip aşıyı kabul edip etmeyeceği konusunda muvafakat alınıyor. Ancak  aşılama oranlarında düşüş yaşanması halinde bulaşıcı hastalıkların yayılabileceğini ve ölümlere yol açabileceğini, aşı reddinin bilimsel temele dayanmadığını hepimiz çok iyi bilmeliyiz.

Aşı,  bir doktorun sağlık uygulamalarında  önceliyici kapsamda en önemli aracıdır. Aslında annenin, babanın, dünyaya sağlıklı getirdikleri evlatlarının gelecekte sağlıklı, başarılı, topluma faydalı bir birey olarak yetişmesinde de aşının önemi büyüktür.

Türkiye coğrafyası, savaşlar, göçler, ekonomik yoksunluk, yoğun nüfus gibi nedenlerle yıllar içinde çok çetin bir coğrafya olarak kendini göstermiştir.  Bu sebeplerde dolayı özelikle sağlıklı aşılamaların yapılması çok önemlidir.

Bilhassa şu son yıllarda ülkemizde göçlerin çoğalmasıyla aşının önemi git gide artmaktadır. Aşı zincirinin kırılması toplumda aşı olamayan çocuk oranın  yüzde  10’u geçmesi halinde çocuklarımızda, yakın bir gelecekte yoğun olarak tekrar bir bulaşıcı hastalık vakalarının artışı beklenmelidir.

Üzülerek söylemek gerekir ki ''Bebek ve küçük çocuk ölüm oranları da'' ciddi bir oranda aratabilecektir.  Çocuklarımızın aşılarını düzenli yaptırdığımızda özellikle evde birlikte yaşayan aile büyüklerimizin de boğmaca gibi bazı hastalıklardan da korunduğu bilinen bir gerçektir.

Sağlık Bakanlığının mevcut ekonomik ortamlarda Milyonlarca dolarlık harcama ile çocuklarımızı sağlıklı bir birey olarak yetişmesi amacıyla yaptığı ciddi bir harcamadır aşı. İler ki yıllarda toplum adına getirisi ve mutluluğu kat ve kat fazla olacaktır.

80'li yıllarda ülkemizde çocuk ölümleri   Binde 125 iken şuanda binde 1'lerin altına düşmüş olmasında da en önemli nedenlerden biri sağlıklı aşılamalardır. Bilinmesi gerekir ki şuanda yakalanan bu başarı unutulan Tüberküloz, Difteri, Tetanoz, Çocuk Felci, Kızamık ve çok azalan Kabakulak, Menenjit gibi ağır ve önemli hastalıkların azalmasında en önemli etkinlik aşıdır. Bu nedenle bu programların düzenli ve aksatılmadan devam ettirilmesi, aşıların düzenli yapılmasına yönelik çalışmaların ara vermeksizin sürdürülmesi çok önemlidir..

Artık ülkemizde aşılar tek kişilik olarak yapılmaktadır. Bundan dolayı aşılar civa içerir gibi anlamsız bir yargı boş bir safsatadan başka bir şey değildir. Anneler, babalar, amcalar, dayılar, çok değerli aile büyüklerimiz; aşı uygulamamızın bozulmaması çocuklarımızın sağlıklı büyümesi adına  sağlık çalışanlarına yardımcı olun. Çocuklarımız toplumunuzun ve bizlerin geleceğidir...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.