Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

28. Vergi Haftası

28. Vergi Haftası

1990 yılından beri Şubat ayının son haftasını  bütün yurtta vergi haftası olarak kutluyoruz. Bu sene 28’incisini icra edeceğiz Vergi Haftası, nedense yeterince ilgi görmemektedir.Aslında devletimizin bekası için Vergi Haftasının temel esprisi toplumda var olduğuna inandığımız vergi bilincinin daha üst seviyelere çekerek farkındalık oluşturmak ve topluma yaymak ve toplumumuzda bir bilinç oturmak olmalıdır.

 

Maliye Bakanlığı ile Milli eğitim Bakanlığı  arasında  yapılan protokol çerçevesinde  Vergi Haftası  boyunca okullarımızı ziyaret edilerek  sınıflarda vergi konusunda bilgilendirmelerde bulunulmuştur. Öğrencilere vergi ve verginin kutsallığı anlatılmıştır.

 

Vergi vatandaşlık görevi olmanın anayasal olarak hükümlülük ve sorumluluklarımız içerisinde bulunan bir konu dolayısıyla bir taraftan vergiyi ödev olarak kabul ederken vatandaş olmanın gereği olarak eğer ki bir kazancımız varsa onu vergilendirilmesi konusunda ödevimizi görevimizi yapıyor olmanın gerekliliğine inanmış olmamız lazım.

 

Bununla birlikte bir taraftan da hakikaten yeni yetişen neslimize, çocuklarımıza, genç dimağlara vergi ödevini ve bilincini iyi bir şekilde aktarmamız gerekiyor. Vergi kutlama haftalarında bu konunun gündeme getirilmesi ve vatandaşlarımıza bu bilincin aşılanması noktasında da önemli bir aşama kaydedildiğini de biliyoruz.

 

Şüphesiz devletimizin bütçesi gelir ve giderlerden oluşuyor. Giderlerin karşılanmasında mutlaka en önemli kalemin vergi gelirleri olduğunu biliyoruz. Devletimizin, hükümetimizin ve tüm kamu hizmetlerinin yapılabilmesinin temel, yegâne kaynağı vatandaşlarımızdan usulüne ve ölçüsüne göre alınan vergilerdir. Onun için vergilerin bir hakkaniyet ve adalet ölçüsü içerisinde zamanında alınması ve bunun bir ödev ve görev olduğu tüm vatandaşlarımıza bilinçli bir şekilde aktarılması gerekiyor.

 

Eğer ki biz vergiyi sürdürülebilir, dengeli ve adaletli alabiliyorsak ve onu da kamu hizmetlerinde kullanılması için iyi bir şekilde aktarabiliyorsak bu görev iyi bir şekilde gerçekleştirilmiş olur.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mustafa Ekmekcioğlu Arşivi
SON YAZILAR