Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

100 yıldır sönmeyen meşale

100 yıl önce,19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün vatanın kurtuluşu için başlattığı hareket, ulusumuzun sönmek üzere olan umutlarını canlandırmış ve herkesin bir hedef etrafında toplanıp kenetlenmesini sağlayarak bağımsızlığımız kazanılmıştır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk o tarihlerde ülkemizin içinde bulunduğu  olumsuz şartlar altında ulusal kurtuluş savaşını başlatmış,vatanı işgalden kurtarmak için verilen savaşta yoksul Anadolu halkı büyük bir inançla mücadele ederek bağımsızlık savaşını kazanılmış Cumhuriyet ilan edilmiştir.

Bir ulusun tek yürek olarak birlikte vermiş olduğu mücadelenin sonucunda Cumhuriyet ilan edilmiş, egemenliğin kayıtsız şartsız ulusun olduğu ilkesinin ışığında, gelişmesini sürdürerek bugünkü düzeyine ulaşmıştır. Türk ulusu Cumhuriyet ile çağdaş olmanın haklı onurunu yaşamış, gelişen ve kalkınan bir dünya devleti olmanın kıvancına erişmiştir.

19 Mayıs 1919’ta Atatürk’ün yaktığı bağımsızlık ateşinin ışığında, adalet, demokrasi ve çağdaşlık için  başlattığımız ulusal onur mücadelemizi, Atatürk’ün“Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyet’ini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir” diyerek geleceğimizi emanet ettiği sevgili gençlerle birlikte veriyoruz

Çünkü gençliğe verdiği sözde “Varlığımızın en kutsal temeli olan, Türk İstiklâl ve Cumhuriyetinin sonsuz bekçisiyiz. Bu karar, değişmez irademizin ilk ve son anlatımıdır.”diyerek ATA’sının emanetini sonsuza kadar koruma kararlığını bugüne kadar ortaya koymuştur.

Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yakılan ve 100 yıldır hiç sönmeyen bağımsızlık ve aydınlanma meşalesi, sonsuza kadar vatansever yurttaşların ellerinde geleceğe taşınacaktır.

Bugün çok büyük anlam ifade eden, Türk Ulusu’nun bağımsızlık ve özgürlük umutlarının inanca dönüştüğü, ulusal değerlerin yeşerdiği, kurtuluş ateşinin yakıldığı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılını ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramını bir kez daha kutluyor, gençlerimize en içten selam ve sevgilerimi iletiyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.