SİYASET CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK

Ana muhalefet partisi CHP yeni bir kurultaydan çıktı.

 

Türk siyasetinde ilginç olan  çekirdek tabanı yüzde 8'lerde  olan  AK Parti  en son seçimlerde  yüzde 49,5 oy alarak  çıkmıştır. Çekirdek tabanı yüzde 15 olan CHP ise iktidar olamamaktadır. Hâlbuki son 4 seçimdeki alınan  yüzde 25’lik oy azımsanacak bir sonuç değildir. Siyaset  cephesinde artık 1990’lı yıllardaki gibi  bu oranla iktidar olunamıyor çünkü siyaset cephesi artık daralmıştır.

 

Peki, CHP neden iktidar adayı olamıyor?

 

15 yıl gibi azımsanmayacak bir süre siyaset emekçisi olarak koşturmuş birisi olarak deneysel  şekilde yerel siyasette gördüm ki bunun nedeni örgütlenme ve kadrolar sorunudur. Geleneksel tavır olarak  akşamları Halk TV seyreden, bazen de Ulusal TV’ye  göz atan, günlük  okuduğu  Sözcü gazetesi ve Yurt gazetesinden öğrendiği proaktif başlık ve konuları il ve ilçe merkezlerinde birbirine anlatan ve bunları siyaset zanneden kadroların CHP’yi iktidara taşıması mümkün olmamaktadır. Kadın örgütünü büyütmeyen, gençlik örgütünü  çoğaltmayan, sivil toplum örgütlerinde boy göstermeyen  taşradaki CHP örgütleri halkı okuyamamaktadır.

 

Hâlbuki CHP kökleriyle, tarihiyle, deneyimli kadrolarıyla Türkiye’nin yıkılmayan, fethedilmeyen cumhuriyet kalesidir. Her parti siyasi tarihin koridorlarında kaybolup gitmiş CHP ise asla bitmeyen bir umut kapısıdır. 11 Eylül -1919’da Sivas Kongresi’nin aynı zamanda  CHP’nin ilk kurultayı kabul edildiği bu ulu çınarı iktidara taşımak cumhuriyetin yüzüncü  yılında Türkiye’yi yönetmeye hazır hale getirilmelidir.

 

CHP yerelde görüyoruz ki partisinin iktidara taşınma gayretinden çok partideki koltuklarda iktidar olmak için deneyimli kadrolarını dahi gerektiğinde saf dışı bırakacak her türlü gayretler gösterilmektedir. Hatta bu uğurda tüzük, yönetmelik, her türlü  kurallar hiçe sayılmaktadır. Genelde sadece iktidar eleştirisine dayalı nutuk atanlar makbul diğerleri ise  gereksiz kişiler olarak görülmekte. Genç çocuklarımızın eline tutuşturulan ve hakaret  edilebilen bildiriler okunurken arka planda gizlenen kadrolar, CHP programından habersiz  örgüt yöneticileri CHP 'yi halktan uzaklaştırmaktadırlar.

 

İnançlı insanların inançlarına saygılı, giyim ve kuşamda hiç kimseyi dışlamayan, diğer partilere oy verse bile  asla insanlarımızın küçümsenmediği, hangi etnik gruptan olursa olsun herkesi cumhuriyet, Atatürk, bayrak, vatan birlikteliğine  çağıracak ve özgürlüklerin, barışın, adaletin, hakça dağıtımın CHP iktidarında  nasıl uygulanacağını herkese bıkmadan, usanmadan, tekrar tekrar anlatan kadrolar başarılı olacaktır.

 

Ülkemizi  büyük sarmalla  saran küresel çete paralel yapıya karşı amansız bir mücadele verilmelidir. Terör örgütü bölücü örgütün her türlü eylemine karşı sert tepki verilmelidir. Kürt vatandaşlarımızı bu bölücü örgütün elinden ancak CHP kadroları kurtaracaktır. Bazı PKK destekçileri CHP saflarından hızla defedilmelidir. CHP ordu ve polisimize yönelmiş her türlü  eyleme karşı durmalıdır.  Unutulmamalıdır polisimiz ve ordumuz  gözbebeğimizdir.

Önceki ve Sonraki Yazılar