Necip Fazıl Kısakürek’in bilinmeyenleri

1952 yılında başbakan Adnan MENDERES ile görüşen yazar Büyük Doğu dergisinin iktidarın hizmetinde olduğunu söylemiş ve 5000 TL avans almıştır.  Sık sık mektuplar yazarak defalarca örtülü ödenekten para almaya devam etmiş.  Ancak büyük masonlar listesini yayınlayınca Menderes’in isteği üzerine dergiyi kapatmıştır.

1952 yılında Büyük Doğu “dönmelerin, ve Yahudilerin çığırtkanı ve İslam düşmanı olarak tanıttığı Ahmet Emin  YALMAN’a  suikast düzenleyen Hüseyin Üzmez davasında  1 yıl hapis cezası alan  Üstad 1953  yılında tahliye  edilmiştir.

1956 yılında Büyük Doğu dergisini çıkarmak için Başbakan Adnan MENDERES örtülü ödenekten 30 bin lira vermiş. Şair defalarca para isteyerek Yassı Ada duruşmalarında Necip Fazıl KISAKÜREK ‘İn 1952 – 1960 yılları arasında Başbakan’dan 147 bin lira örtülü ödenekten para aldığı belgelenmiştir. 1960 yılında bir cumhuriyet altınının 108 lira olduğu düşünülürse üstadın gelirinin örtülü ödenekten ne kadar yüksek olduğu görülecektir.

Önceleri Atatürk’ü överek göklere çıkaran ancak 1950 sonrasında Allah’tan, Kur’an’dan, dinden bahseden, CHP’yi eleştiren, ABD’ yi öven, DP ve Adnan Menderes’i öven Necip Fazıl KISAKÜREK’in 1954  -  1960 yılları arasındaki İstanbul Park oteldeki harcamalarının tutarı ise 802. 675 lira olduğu ortaya çıktığına göre. Örtülü ödeneklerin Büyük Doğu davasına harcanmadığını bu gün yeni nesil gençlerin bilmesi gerekir.

Günahlarıyla, sevaplarıyla nazımda, Necip Fazıl da bizim şairlerimiz. Hiçbir önyargıda bulunmadan yazdıklarımın tamamı belgeli yayınlanmış yayınlardan alınmıştır.

Necip Fazıl KISAKÜREK’e Allah’tan rahmet dilerim.  Sadece şairleri  anlatırken  gerçekleri  olduğu gibi anlatmayı, bir kısım bilgileri  saklamamızın mümkün olmadığını göstermektir  bu satırların amacı. Başka hiç bir amacımız yoktur.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar