KONYA  MİLLİ OTOMOBİL  ÜRETEBİLİRMİ  ?

Teknoloji  biliminin basit  mantığıyla  otomobil parçası  üretmekle  otomobil  üretmenin  aynı şeyler  olmadığını söyleyerek başlayalım  yazımıza. Otomobil  üretimiini   üniversite  ve  üretecek  kimse onun işbirliğiyle  olacağı gibi   asıl otomobili  bilim insanları  üretir.
Konya  STK  ları, ticaret odası,sanayi odasının  dünyadaki  otomobil üretimi, tarihçesi, teknolojisi, hangi ülkeler  hangi  markaları  ne kadar bir süreç içinde  ürettiler, bir otomobil  tasarımının  hangi evrelerden geçtiği, bir otomobilin  tasarım ve deneyiminin ne kadar süre aldığı, bir otomobilin   deneysel olarak hangi aşamalardan geçtiğini, bir otomobilin üretiminde  kaç mühendis ,kaç tekniker, kaç işçi, kaç  robot  görev aldığını  araştırması  gerekir.Dünyada hiçbir islam ülkesi  kendi otomobilini  üretemediği  gerçeğiyle  konya sokaklarına sığmayan  tüm otomobillerin tasarımı, üretimi  beğenmediğimiz   gavurlarca  yapılmaktadır.
Otomobil üretecek  şehrin üniversitesinde  üretilecek  otomobili test edecek deneysel merkezler varmıdır ?,  otomobil üretecek  şehirdeki makine mühendisleri ve teknikerlerinden kaç tanesi  dünya dili olan  ingilizce bilmektedir. Bu konuda  kafa yorulmalıdır. Özellikle  çinin  imal ettiği  otomobiller  hala güvenlik testinde  iyi not almadığı için dünyada rağbet  göremediğini unutmamlıyız.
Eğer konyada otomobil üretilecekse  otomobil üretiminin ülkesi  almanyanın teknik üniversitelerine  konyadan  burslu  yüzlerce  öğrenciler farklı bölümlere şimdiden  gönderilmelidirler.  Dünyadaki  otomobil teknolojisini takip edecek ve  deneysel laboratuvarlarda  çalışacak  en az iki dil bilen gençler şimdiden hazırlanmalıdır.Otomobil üretmek  yüksek katma değer yaratmanın önemli bir kısımdır. Ancak bunu üretebilir olmak   herşeyin tamamlandığı anlamına gelmez   onu dünyadaki otomobiller ile yarışabilir  ticari  bir başarıya dönüştürmek gerekir.  Saab firmasından  prototipini  satın aldığınız  otomobil ise  türkiyeyi bu konuda asla dünyadaki  yarışa katamaz.doğan  ve serçeden  farkı  kalmaz.
Otomobili  üretmek   ve başarıya imza atmak için   o teknolojiyi üretecek bilimsel   bilgiye, o bilgiyi  otomobile  entegre  edecek  mühendisliğe,  ve o otomobili  ticari  başarıya   dönüştürecek  girişimci ve yatırımcılara ihtiyaç vardır. Konyadaki bu konudaki karar alıcıların henry ford ‘un yaşam öyküsünü ve başarı hikayesini incelemelidirler. Henry ford  adam simith’den beri bahsedilen   iş bölümü  ve uzmanlaşma prensiplerini   geçtiğimiz yüzyıl otomobil teknolojisine uygulayarak  otomobilin kitleşellesmesini , kayan üretim bandında çalışanların ne iş yapacağını organize  ederek  uzmanlaşma ve verimliliği  yaratmış ve milyonlarca ford aracını satmıştır.
Diğer konu ise  dünyadaki en küçük otomobil üreticisi  iki milyon araç üretir. Ülkemizde yılda  500 bin binek aracı çok rekabetçi ortamda satılmaktadır. Üreteceğimiz  yerliyi  100 bin kişi alsa 100 bin adet ihracaat yapsak  200 bin otomobil ile dünyada devlerle ,rekabet edebilecek  hiçbir babayiğit yoktur. Bu maceraya konya asla atılmasın daha iyi olur.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar