Güneydoğu’daki hendekler ve mücadele

Türk  halkının milyonlarca lira parasına, on binlerce insanımızın şehit olmasına  sebep  olan ve  30 yıldan   fazla   Türk Silahlı Kuvvetleri’nin  yoğun mücadele  ettiği  bölücü örgüt  PKK,  Güneydoğu’daki bazı il ve ilçelerde   artık  şehir savaşına başladı. Sözde halk ayaklanmasını başlatacak ve bazı il ve ilçelerde örgütün hakim olduğu özyönetimi  sağlamaya çalışıyor.

AKP iktidarında  en fazla  örgüte taviz verildiği  bir dönemde, HDP’nin son seçimlerde  en çok vekillik çıkardığı  bir  siyaset ikliminde,  bunca  görüşmeler, tavizler,  yasalar, Kürtçe televizyonların serbest  bırakıldığı, Kürt dilinin  öğretilmesinin  serbest bırakıldığı  bir zamanda  örgütün  aniden böylesine çılgın bir karar alması akıl tutulmasıdır. Bir örgüt için intihar eylemidir.

Peki, neden  bu duruma gelindi?  AKP’nin yanlış, eksik, tek taraflı, tartışılmamış, sadece bir avuç danışman kadrosunun  ve akiller denen sadece tek taraflı düşünen malum zevatın  yanlış  yönlendirmesiyle  hayata geçirilmeye çalışılan   çözüm süreci   örgüte   moral vermiş, şımartmış,  “her taviz veriliyor, biz istediğimizi yaptırırız”   hayalleri kurdurmuş  ve örgütün  her kademesinin   silahlarıyla   şehirlere inerek  Kürt halkı üzerinde inanılmaz bir baskı, yönlendirme, yanıltma, tehdit, sindirme, sorgulama  yapmasına olanak vermiştir.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin  örgüt üyelerini  gördüklerinde  operasyon yapma istekleri geri çevrilmiş.  Bu engelleme  örgütün  şehirlere silah ve cephane  yığmasına, dağa örgüt elemanı sevk  etmesini kolaylaştırmış   ve şehirlerde mevzi, örgüt evi, yerleşim yerleri   elde eden örgüt   sonunda  adeta cumhuriyete meydan okumaya kalkmıştır. Bu  eylem kararında   son dönemdeki  Hükümetin  diğer  devletlere karşı farklı politikalar  uygulamasında  etkisi  olan hasım devletlerin istihbarat örgütlerinin  payı büyüktür.  Güneydoğu’da  yabancı keskin nişancılar  her gün askerimize  ve polisimize ateş etmektedirler.

Burada  ülkemizdeki muhalefet  bu konuda tek yürek olmalıdır. Olay   AKP  ile  PKK mücadelesi değil  Türkiye Cumhuriyeti’nin halkının, ordusunun, polisinin sorunudur. En büyük muhalefet partisinin  içerisinde  olaylara ait tek  ses değil bir sürür çatlak sesler çıkmaktadır. Bazı CHP  vekilleri   " her türlü teröre karşıyız" sokağa çıkma yasakları  kalksın "  gibi sözlerle hala  olaydan bihaber durumdadırlar.  Sokaklara hendek kazan, halkı adeta esir alan örgütle  mücadele edilmesine   “her türlü teröre karşıyız” demek devletin terör yaptığını söylemektir. Bu  bir tür siyasi körlüktür. Oradaki olayları bilmemek veya  örgüte dolaylı  mesajdır.

Güneydoğu’daki  bölücülük faaliyetidir. Bu   projelere dur demek için topyekun  birlik ve beraberlik içerisinde olunmalı, oradaki  operasyon yapan, her gün  canını dişine takarak  çalışan asker ve polislerimizin  moralini bozacak  mesaj, açıklama  yaparken  AKP karşıtlığı üzerinden değerlendirme yapılmamalıdır. 

AKP iktidarı  güneydoğudaki terör sorununda inanılmaz hatalar yapmıştır, asla bu sorunu çözemeyecektir. Ancak  muhalefet, özelikle CHP, muhalefet olarak  olaylara daha  gerçekçi, çözüm üretici  olarak  bakmaya mecburdur. Yoksa çok  geç olabilir ve  iktidar   vahim hatalar yapabilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar