DARBECİ TERÖR ÖRGÜTÜ FETÖ 'NÜN KONYA CEPHESİ (1)

Konya muhafazakar kimliği, geleneksel aile bağlarının güçlü olduğu, ailelerin nerdeyse birbirini tanıdığı bir şehrimizdir. Tarikat ve cemaatlerin hedefinde olan bu şehirde yaşayan Konyalılar dindar muhafazakar bir kimliğe sahip olup inançlarını yaşarlar. Ancak radikal dini örgütlere, radikal dernek ve gruplara asla taviz vermemişlerdir. Konyalı gençlerin radikal sağcı, solcu, dinci örgütlere eğilimleri azdır. Hizbullah, Aczimendiler, vb gruplar asla Konya’da ortam bulamadılar. IŞİD’e katılımlarla ilgili abartılı rakamlar yayınlansa da asla gerçek değildir.

Konya Türkiye’nin en büyük KOBİ şehridir.  Sanayisi gelişmiş, ihracatı gelişen bir şehirdir.  Sanayileşme açısından şansız ve bahtsız bir şehirdir. Konya’ya sanayileşme açısından en büyük darbeyi ekonomiden, sanayiden anlamayan insanlar vurmuştur. Muhafazakar olup sanayiden ekonomiden anlamayan katılımcı holdinglerin yeteneksiz, niteliksiz, çapsız ve ekonomi bilgisinden yoksun yöneticileri tarafından batırılmasından sonra görüldü ki bu tabela holdingleri yurt dışındaki inançlı insanlardan trilyonlarca mark ve dolar toplamışlardı. FETO örgütü için burası bulunmaz bir para kaynağı olabilirdi.

28 Şubat Konya'daki dindar muhafazakar insanların üstünden buldozer gibi geçmiş, Konyalıları incitmiş, 28 Şubatçıların en aptalca uygulaması olan türbanlı kız öğrencilerin üniversiteye sokulmaması Konya’da büyük bir tepkiye ve kırılmaya yol açmıştır. İşte FETO örgütü bundan sonra Konya’ya el atmış işadamları arasında örgütlenmeye gitmiş, yardım dernekleri açmış, üniversite öğrencilerine ucuz ev bulma, yerleştirme okutma yarışına başlanılmış,  Özellikle türbanlı kız öğrencilerin devlete karşı mücadele etmelerini ajite etmiştir. Üniversitede prof düzeyinde eleman temini yapılarak,  köşe kapılarak bölüm başkanlıklarını ele geçirmiş; buralara alınacak araştırma görevlisi temininde büyük başarılar göstererek Selçuk Üniversitesi’nde büyük bir örgütlenmeyi başarmıştır.

Selçuk Üniversitesi’nde Rektör seçimlerinde kendilerinden olmayan Rektör’e destek vererek mevzi kazanmış ancak rektör yardımcılıkları ve bölüm başkanlıklarına yerleşerek örgüte eleman kazandırmada başarı elde etmiş.  Artık rektör seçebilecek güce ulaşan örgüt nihayet 24 Kasım 2011’ de Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü’ne ulaşmıştır. Ve FETO örgütü darbe sonrasında Selçuk Üniversitesi’nde Selçuk Üniversitesi bünyesinde görev yapan 48’i profesör, 37’si doçent olmak üzere 167 akademisyen, 8 fakülte sekreteri, 1 daire başkanı ve 1 müdür seviyesine ulaşmıştır. Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde 48 akademisyen elde etmiştir. Konya’daki kamudaki örgütlenmesi ise Konya Valiliği’nin FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 11 Ağustos 2016 tarihi itibariyle 2 bin 756 kamu görevlisinin açığa alındığını ve 437 kişinin da tutuklandığını açıklaması ile örgütün Konya’daki örgütlenmesinin büyüklüğünü görebiliyoruz.

Konya’yı hedefe koyan örgüt buraya FETO müridi Emniyet Müdürü Salih Tuzcu'yu atayarak emniyet örgütlenmesini tamamlamış.  Salih Tuzcu geldiği ilk ay Konya'da işadamlarından emniyete yüz civarında araç bağışı yaptırarak basında büyük bir şov yapmış, yardımcısı Atayün ise aydınlatılmayan birkaç cinayeti çözerek büyük övgüye sahip olmuş. FETO örgütü şakirti Şalih Tuzcu Konya basını ve televizyonlarının baş konuğu olmuş her gün gazetelerde bir Salih Tuzcu haberi verilir,  yerel televizyonlar Tuzcu ile röportaj için yarış halindeydiler. Tuzcu burada yerel bir televizyonda inşaat firmasın reklamlarına çıkarılan tek FETO’cu müdür, hakkında üst geçit yapılan tek FETO’cu müdür unvanlarına sahip oldu.

Emekli olduğunda uğurlama kervanı gazeteciler, televizyoncular, yalakalar, iktidar partisi üyeleri,  devlet memurları ve arkasından ağlayanlarla uzun bir kortej oluşturdu.  Bu methiye yapanların hiç birisi o dönemde yayınlanmış Tuzu’nun FETO’nun  şakirti olduğunu açıklayan gazeteci Zübeyir Kındıra'nın  yazdığı  "Fethullahın copları" kitabını  okumamışlardı. Çünkü o dönemde FETO örgütünden olmak makbul dindar olmak olarak görülüyordu.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar