Konya’da yaşamak şanstır

Dünkü “Konya’da güzel bir hafta başlangıcı” başlıklı yazımdan sonra, İçişleri Bakanlığı tam kapanmayla ilgili olarak eksikliklerin çok daha iyi anlaşılabileceği “Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular” başlıklı bir açıklama yayımladı. Bunun detayını gazetemizin sayfalarında bulabilirsiniz.  Sadece şunu söylemek gerekir; bu açıklamayla kurallar daha açık ve yerlerine oturmuş şekline ulaşmış gözükmektedir.

Ayrıca yine dünkü yazımda basın kartının yanı sıra görev kağıdı düzenlenmesi konusuna değinmiştim. Sağ olsun, Sayın Valimiz Vahdettin Özkan Bey, bu konuda hemen talimat vermiş ve Cumhurbaşkanlığı’nın vermiş olduğu basın kartı yanında, görev kartı uygulaması konusunu çözümlemiş. Sayın Valimize alakasından ötürü şükranlarımı sunuyorum.

Ayrıca adaletli olmak adına şunları da söylemeliyim: Esnaf zor durumda olduğunu söylüyor. Vali Bey esnaf temsilcilerini kabul ediyor ve onlara moral veriyor.

Bazı esnaflar, zincir marketlerin ve bazı büyük marketlerin haksız rekabet ettiğini ve kendileri kapalı iken onların satış yapmalarının haksızlık olduğunu belirtiyorlar. Ve de Sayın Valimiz bunu haklı görerek, zincir marketlerin ve de diğer büyük marketlerin “kapalı günlerde” sadece gıda ve bakkaliye satabileceklerini diğer gıda dışı, züccaciye, tuhafiye vb. reyonlarının kapalı olacağını belirten bir karar alıyor.

Yine 17 günlük kapanmanın yaşandığı şu günlerde engelliler, yaşlı aylığı alanlar, sosyal destek ödemelerinden faydalananlar,  paralarını nasıl alacakları sorun olunca, Vali Vahdettin Özkan o konuya da el atıyor ve PTT dağıtıcıları, kolluk güçleri, VEFA destek grupları, “bu paraları vatandaşların evlerinde teslim etsin” diyor. Bu durum da sorun olmaktan çıkıyor.

Tüm bunlar güzel şeyler değil mi? Bu konularla ilgili olan Konyalı hemşerilerimiz illa ki bu konulardan memnun olurlar. Aynı zamanda bu konularla ilgisi olmayan Konyalı hemşerilerimiz de, Vali Bey’in bu ilgili tutumundan ötürü illa ki moral bulurlar, mutluluk duyarlar.

Gelelim bu konudaki ikinci bir ayak olan Belediye tarafına…

Daha geriye gitmeyeceğim. Büyükşehir Belediyesi’nin son 5 günlük faaliyetlerinden bahsedeceğim. Bundan 5 gün önce Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 50 Milyon TL’lik bir destek açıklamasında bulundu. 10 bin esnafa 1000TL yardım yapılacağını, Konya’nın 28 ilçesinde yaşayan 10 bin aileye 3 Milyon TL’lik harcama kartı verileceğini. Zaten daha önce de yardım kartı verilen 10.500 ailenin de kartlarına 3 Milyon TL’lik ek para yatırıldığını belirtti.

Bunun dışında çiftçilere yapılan destek kapsamında Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı, çiftçilere 67 Milyon TL’lik fidan, fide, tohum, makine ve donanım desteği verildiğini belirtti.

Yine çiftçilere yapılan destek kapsamında, yerli şeker fasulye tohumu desteği de Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmaya devam ediyor.

Bunların dışında, konuyla ilgili dünkü haber de merkezdeki 3 ilçenin dışındaki 28 ilçeye Konya Büyükşehir Belediyesi’nden 700 Milyon TL’lik yeni bir yatırım fırtınası başlıyor.

Tabii ki atlamamız gereken bir konu daha var ki, o da çocuklarımızı ilgilendiriyor. Her fırsatta bir konu bularak, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, çocukları da unutmadan muhakkak bir hediye vereceği bir mecra oluşturuyor. Bunu çeşitli isimler altında yapsa da temelinde çocuklarımızın bir gülümsemesi belki de şu yukarıda saydığım milyonlara bedel.

Ve buraya dikkatinizi çekmek isterim; bunların hepsi PANDEMİ süresinde olmuş şeyler. İşte sırf bu nedenlerle bile Konya’da ne kadar şanslı olduğumuzu görmenizi ve buna gereken desteği vermenizi dilerim.

Eksikliklerden de muhakkak bahsedeceğiz ama bu güzellikleri de görmezden gelerek kendimize haksızlık etmemeliyiz.

Dostlukla kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum