Konya’da siyasette Son gelişmeler

Konya’da siyasette Son gelişmeler

Yeni Anaysa ile birlikte Türkiye’de siyasetin şekli de değişmiştir. Artık eski kasaba politikası, hamaset politikası, yerini daha profesyonel ve daha uzman bir siyasete bırakmıştır. Partiler ilçe ve il kongrelerini artık bu doğrultuda gerçekleştiriyorlar ve sonuçlar da artık bu doğrultuda alınıyor.

Geçtiğimiz hafta sonu CHP’de il kongresi yapılarak CHP Konya’daki kongre sürecini bitirmiş, gözünü Ankara’da yapılacak Kurultay’a çevirmişti. Bu hafta sonu da İyi Parti merkezdeki ilçelerin kongrelerini bitirdi. Karatay, Meram ve Selçuklu İlçeleri yapılan kongreler neticesinde mevcut başkanlarla yollarına devam kararı aldı.

İyi Parti’de Karatay ve Selçuklu ilçelerinde tek adayla seçime gidilirken; bir tek Meram ilçesinde mevcut başkanın karşısına bir aday çıktı. Gerçi o da adaylık konuşması yapmaya kürsüye çıktığında “delegelerin çoğu beni tanımıyor, öncelikle kendimi bir tanıtayım” dediğinde seçimin sonucu belli olmuştu ama tabii ki demokrasinin güzelliği çok adaylı olmasıdır.

İyi Parti’de ilçelerdeki seçim sonuçlarına baktığımızda il kongresinin de tek adaylı olacağı gözükmektedir. İlçe kongrelerinde yaptığı konuşmada, “şimdiye kadar parti olarak ne olmadığımızı anlattık, bundan sonraki süreçte ne olduğumuzu anlatacağız” diyen il başkanı Gökhan Tozoğlu bundan sonraki 2-3 yılında da İyi Parti’nin Konya teşkilatlarına yön vereceğe gözüküyor.

Bu arada AK Parti’de de ilçe kongreleri başladı. Her ne hikmetse ilçe kongreleri sessiz sedasız yapılıyor. Halbuki AK Parti için bu kongreler çok önemli ve diğer kongrelerden çok daha fazla debdebeli ve şaşaalı olmalıdır. Çünkü bundan sonraki süreçte siyaset Konya’da da kolay olmayacaktır. AK Parti’nin bu zamana kadar rakibi CHP idi ve Konya’da CHP çok büyük bir seçmen kitlesine sahip değildi. Ancak bundan sonraki süreçte AK Parti’nin rakibi Konya’da da sadece CHP olmayacaktır. Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek Partisi, Ali Babacan’ın kuracağı parti ve İyi Parti Konya’da hep sağ, milliyetçi muhafazakar seçmeni hedefleyecektir. Haliyle AK Parti’de, yapılacak Konya seçimlerinde yüzde 60-70 oy beklentisi varsa, bu çok ütopik olacaktır. İşte bu kongreler o nedenle AK Parti için çok önemlidir. Sessiz sedasız yapılmamalıdır.

Bu arada Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek Partisi il teşkilat üyeleriyle de geçtiğimiz Cuma günü tanıştık. AK Parti eski Karatay İlçe Başkanı ve sonra da milletvekili olan Ömer Ünal, AK Parti eski İl Başkanı Musa Arat gibi isimler de basın toplantısında hazır bulundular.  İl Başkanı Hasan Ekici de AK Parti yönetimlerinden tanıdığımız, sevdiğimiz bir dostumuz. Ve de İl yönetimi listesi de gayet güzel, her iş kolundan, toplumun çeşitli yerlerinden ve yönlerinden bakacak bir yönetim olmuş. Hatta içerisine basın mensuplarından bile almış ki bence hangi yönetim olursa olsun, içerisine en az bir tane basın mensubu almalıdır. Basınla arası iyi olan bir yönetici yerine basın mensubu gözüyle bakacak bir yönetici, o yönetime çok faydalı olacaktır. Bu yönüyle de Gelecek Partisi diğer partilere göre bir adım öne geçmiştir.

Aslında bu yazdığım konuların her biri ayrı ayrı bir yazı konusu olmasına rağmen bunları özellikle bir arada yazıyorum ki, bir panorama vermiş olayım.

Tabii ki Konya siyasetinde bir temel olan Ereğli’yi de atlamayayım. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu siyasi yuvasına geri döndü. O zamanlar çok açık ve net söylemiştim; “MHP geri alacaktır” diye. Ama nedense bilhassa MHP’liler bunun olmayacağını ısrarla söylemişlerdi. Halbuki Türkiye’de siyaset ayrıştırmak üzere değil, bilakis insan kazanmak üzere kurulur. Bu MHP için de geçerlidir. Ereğli gibi koskocaman bir kentin belediye başkanının bir partiye üye olması o parti için de aynı zamanda bir onurdur. Ki, hemşerim Hüseyin Oprukçu için herkes her şeyi söyleyebilir ama “MHP’li değil, ülkücü değil” gibi söylemleri söyleyenlerin aklına şaşarım.

Yakışanı olmuştur, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu, MHP üyesi olmuş, artık Cumhur İttifakı’nın belediye başkanıdır. Bunun dışındaki, “o bunu söyledi, bu şunu söyledi” gibi fesatça üretilen dedikodulara kulak asmadan çalışmalarına devam edecektir.

Bu arada “siyaset nezaket sanatıdır.” Seçimler geçmiş, alan almış, satan satmış ve şimdi AK Parti Ereğli teşkilatlarıyla, MHP Ereğli teşkilatları birlikte çalışacaklardır. Ereğli’nin bir de çok değerli AK Parti Milletvekili vardır. AK Partili Milletvekili, MHP’li Belediye Başkanı birleşecek, teşkilatlarda arkalarında Ereğli’nin yararına, Konya’nın yararına ve ülkenin yararına hizmetlerine devam edeceklerdir. Birkaç insanın fesatlıkla çıkardıkları dedikodulara da kulak asmadan, geçmişe değil geleceğe dönük çalışmalara imza atmalıdırlar. Bu gelişmeler adına gerek Hüseyin Oprukçu’yu, gerek MHP’yi ve gerekse de Cumhur İttifakı’nı kutluyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.