Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

Konya milliyetçiliğinin zamanı

Konya milliyetçiliğinin zamanı

Konya son dönemlerde maalesef çok başıboş gözüküyor. Hani “gelen vurur giden vurur” derler ya. Tam da o durumdayız.

Aslında bu sıkıntının en büyük kaynağı Konya’nın bir “hami”sinin olmamasından kaynaklanıyor gibi geliyor. Konya’ya baktığımızda her dönemde Konya’yı sahiplenen, gerektiği yerde “ağabeylik” yapan, gerektiği yerde, uyarıcı olan bir “büyüğünün” olmamasından kaynaklanıyor.

Bunu fırsat bilen birileri de neredeyse Konya’nın tüm yöneticilerine verip veriştiriyor. Belediye Başkanları “tukaka”, daire müdürleri “tukaka”, STK başkanları “tukaka”, yani Konya’da idareci namına ne varsa “tukaka”, bir tek bu eleştirenler iyiler.

Ve Konya ile ilgili tartışmaları birileri tepeden düğmeye basarak başlattılar ve şimdi de Konyalı olanlar da peşine düştüler.

Burada “milliyetçilik” konusuna da biraz değinmek lazım sanırım. Milliyetçilik lokalden başlar. Yani Türk Milliyetçiliği yapacaksan, önce Türkmenistan’daki ya da Kosova’daki Türk’ü değil önce yanında beraber yaşadığın, aynı kaderi paylaştığın, şehrindeki insanı seveceksin. Ondan sonra bölgendekini, sonra ülkendekini sonra ülken dışında yaşayanları…

“Yanımdaki Türk ölürse ölsün ama Kazakistan’daki Türk var olsun, yaşasın” diye bir milliyetçilik mantığı olur mu?

İşte burada önce yapılması gereken, en başta “Konya Milliyetçiliği”dir. Hele ki bilhassa ulusal organlarda bazı kişiler, kumlar ve kuruluşların Konya karşıtlığı aşikar bir biçimde ortaya çıkmışken tutup da o saldırılara çanak tutmak en hafif deyimiyle nankörlüktür.

Bu durumu toplumsal yozlaşmanın ulaştığı noktalardan birisi olarak da yorumlamak da çok yanlış olacağı kanaatinde değilim.

Şimdi olması gereken, bir “ağabeyin” Konya’da ortaya çıkıp, bu durumlara el koyması gerekmektedir. Ama bu “ağabeyin” siyasetten veya siyasetçiden menfaat umması, kendi çıkarlarıyla haşır neşir olmaması gerekmektedir.

Aksi halde Konya kötü bir gidişat sergilemektedir. Konya’da daha önceleri hiç alışık olmadığımız cinayetler, uyuşturucu, fuhuş gibi konuların önünü geçmek zorlaşırken, aynı zamanda kamuoyu oluşturabileceklerin dikkati de başka yerlere çekilmekte.

Eğer milliyetçilik yapılacaksa, Konya milliyetçiliği için şimdi tam da zamanıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erhan Dargeçit Arşivi
SON YAZILAR