Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

Halkla buluşma yerel basınla olur

Halkla buluşma yerel basınla olur

Ülkemizde son dönemde yaşanan gelişmeler, bir takım değişiklikleri de beraberinde getirdi. Bir kere bunların başında, halk, çok daha fazla Devlet yönetiminin içerisine girdi. Yani artık halkla iç içe bir cumhurbaşkanımız olduğu gibi, Devlet’le iç içe bir halkımız meydana gelmeye başladı.

 

Tabii ki bunları söylerken bazı şeyleri de unutmamak gerekir. Eskiden Devlet ayrıydı, halk ayrıydı. Yani tabiri caizse, “Devlet halk için değil, Halk devlet içindi”. Ancak artık baktığımızda gördüğümüz ve Devletin başı olan Cumhurbaşkanı’nın dediklerine baktığımızda bundan sonra “Halk Devlet için değil; Devlet Halk için” var olacak.

 

Sanırım bu konuda da atılacak en önemli adımlardan birisi halkın haber alma özgürlüğü olacaktır. Halkın haber alma özgürlüğünün en kısıtsız yeri de sanırım yerel haberler olur.

 

Ama tabii ki bazı Devlet Kurumlarının bu konuda uyum sağlaması biraz zaman alacağa benziyor.

 

Mesela; geçtiğimiz gün Konya’ya Milli Savunma Bakanı Fikri Işık geliyor. Ve 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda askeri personel ile buluşuyor. Bu konuda yerel basına haber verilmeye gerek bile görülmüyor. Neden? Çünkü orası askeri bir tesis… Zannedersem oraya çağrılan sadece AA ve TRT bulunuyor.

 

Peki, bunun neresi halkın haber alma özgürlüğü olarak nitelendirilebilir? Konyalı vatandaşın Bakanın gelmesinin, askeri personel ile buluşmasının detaylarını öğrenme hakkı yok mudur?

 

Bence bu konuda en kısa zamanda bir düzenleme yapılmalıdır. AA veya TRT basın kuruluşudur da diğer yerel gazeteler basın kuruluşu değil midir?

 

Yerelde olan haberleri en iyi ve detaylı verecek olan yayın organları yerel basın organlarıdır. Halkın haberleri daha detaylı ve merakını giderecek şekilde almasını sağlayacak olan kurumlar da yerel basın kuruluşlarıdır.

 

Konya’ya bir Bakan geliyorsa; bu Bakanın mesajlarını Konya halkına en iyi aktaracağı yer de yerel basın kuruluşlarıdır.

 

Dolayısıyla, bence yapılması gereken, yerel basının bilhassa Devlet kurumları tarafından daha çok desteklenmesi ve bu desteklemenin de daha çok maddi değil haber yönünden olması gerekliliğidir.

 

Halkın Devletle buluşmasına aracılık etmesini sağlayacak en yakın kuruluşlar da yerel basın kuruluşlarıdır. Bu unutulmamalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erhan Dargeçit Arşivi
SON YAZILAR