Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

Açılıştan açılışa koşturuyoruz

Açılıştan açılışa koşturuyoruz

Konya’da çok yoğun günler yaşıyoruz. Pandemiden itibaren aslında gazeteci olarak oldukça yavaşlamıştık. Yani genel seçimler bile işin doğrusu bu kadar yoğun değildi. Ve şimdi ilginç olan şey her gün muhakkak bir açılış, bir yenilik, bir değerlendirme, bir bilgilendirme olması olduğunu da belirteyim.

Bakın şimdi geçtiğimiz günlerde Konya Büyükşehir Belediyesi Fenni Fırın’ın açılışını yaptı. Bu konuda belki de en ilginç olan şey; hiç olmadığı halde en çok bahsedilen konulardan birisi olan Fenni Fırın konusudur. Düşünebiliyor musunuz, tüm Konya’nın tanıdığı bildiği bir yer olarak Fenni Fırın kurumu var. Daha sonra bu kurum yıkılıyor. Aradan onlarca yıl geçiyor ve hala bu kurum olmamasına rağmen sanki varmış gibi insanlar bu kurumun konumuna göre yer belirliyorlar. Böyle bir şey dünyanın neresinde olabilir bilmiyorum. Ve Konya Büyükşehir Belediyesi isabetli bir düşünceyle bu kurumu tekrar canlandırmaya karar veriyor ve çok daha büyük bir alanda çok daha büyük bir kapasiteyle Fenni Fırın’ı açıyor.

Ama bence bu fırının önemli bir ayrıntısı daha var. Konya’da normal ekmek fiyatı 7 lira iken burada üretilen ekmek 5 liradan satılıyor. Bu yönüyle vatandaşa sunulan bir belediye hizmeti gibi düşünülse de ayrıca Fenni Fırında üretilen ekmek diğer fırınlarımızda üretilen ekmekten kalite olarak da çok daha iyi olacaktır. Bu konuyu zaman zaman dillendirmişimdir. Konya tahıl ambarıdır. Tüm Türkiye’nin tahılı neredeyse Konya’dan gider. Ancak Konya’nın dışında nerede ekmek yerseniz yiyin, ekmek yediğinizi hissedersiniz. Ancak Konya’da üretilen ekmeklerde maalesef o “ekmek” tadını alamazsınız. Yani “kalitesizdir”. Bu nedenle de hep eleştirmişimdir. Ama Fenni Fırın bu “kaliteli ekmek” çıkarma misyonunu da üzerinde taşıma adına gerçekten çok önemli bir adımdır. İçi hamur, dışı “kabuk gibi” kızarmış ekmekleri Konya halkına reva görmemek adına bu misyon çok önemli olacaktır.

Fenni Fırın’ın açılışını yaptıktan sonra ardından yine Konya Büyükşehir Belediyesi bu sefer eski Tekel binası olarak Konya’da isim yapmış olan eski binayı restore etti ve bunun açılışını gerçekleştirdi. Bu bina artık Konya kültür ve turizmine hizmet edecek.

“Depo No:4” diyerek eskiye bir selam çakmayı unutmadan, içinde dijital ve görsel sergilerin yapılacağı; aynı zamanda kafeteryasıyla gençlerin uğrak yeri olacağı şimdiden belli olan binanın restorasyonu ile Konya Büyükşehir Belediyesi Darül Mülk projesinin bir ayağını daha bitirmiş oldu. Bu binanın Mevlana Haftası başlamadan açılarak Mevlana İhtifallerine gelen yerli ve yabancı turistlerin de uğramasını sağlayacak olması önemli. Bu bağlamda herkesin ilgiyle izleyeceği sergi olan “Medeniyeti Kur-an- Şehir” sergisi de önemli mesajlarıyla, dijital ve modern kurulumuyla ilgi çekici olacaktır.

Burada Darül Mülk projesinden daha detaylı bahsetmek gerekir. Aslında daha önce bahsetmiş olsak da bu projenin Konya için çok büyük önem arz ettiğini ve de sık sık bahsedilmesi gerektiğini de belirtmem gerekir.

Bu arada tabii ki Selçuklu Belediyesi’nin yaptığı 2. El Pazarından da bahsetmeliyim. Malumunuz olduğu üzere tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok büyük önem gören sıfır atık projelerinden yola çıkarak, Selçuklu Belediyesi kişilerin evlerindeki daha önce kullandıkları ama artık kullanmadıkları eşyalarının satışından oluşan bir pazar yerini halkın hizmetine sundu. Bu Pazar yerinde neler yok ki, eski kitaplardan eski “lüks lambasına” kadar her şeyi bulmak mümkün. İkinci el kıyafetten, eski müzik setlerine, radyolarına kadar her tabla ayrı bir ilgi çekicilik barındırıyor. Bu arada her ayın ilk çarşambası olmak üzere ayda bir yapılması planlanıyormuş ama daha şimdiden herkes haftada bir olması yönünde belediyeye baskı yapıyorlar. Bakalım haftada bir organize edilebilecek mi? Ayrıca oradaki stantlar şimdilik ücretsizmiş. Bakalım ileride bu durum da değişir mi bilemiyorum. Ama şunu biliyorum ki yapılan iş gerçekten vatandaşların ilgisini çektiği gibi hem sıfır atık için hem tasarruf için hem de eski eşyaların değerlendirilmesi için güzel bir girişim olmuş durumda.

İşte ne diyeyim belediyelerde açılıştan açılışa koşturup duruyoruz. Ama bu açılışların hepsi gerçekten hizmet için önemli açılışlar. Yani Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi küçük bir çeşmenin açılışı gibi değil.

Dostlukla kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erhan Dargeçit Arşivi
SON YAZILAR