Emel Şerife Hasçağan

Emel Şerife Hasçağan

Hastalıklarla mücadele

Hastalıklarla mücadele

Son zamanlarda baş belası koranavirüs, kuş gribi, aslım, bronşit derken kışı büyük hastalıklarla geçirdik. Bu hastalıklarla mücadele etmek için ilk önce kendimizin hijyen olması gerekiyor. Bunun için yapılacak en başta önlemler kendimizden başlamalı ve evimizdeki bireyleri ve eşyalarımızı temiz tutmak olacaktır. Her insan, kişisel hiyenin günlük yaşamdaki öneminden haberdar edilmelidir. Doğumdan ölüme kadar geçen sürede insanlar, ortak bir yaşam alanını paylaşan diğer canlı organizmaların çoğuyla temas ederler. Bazı organizmalar, enfeksiyona neden olmaları nedeniyle diğer canlılar için potansiyel olarak tehlikeli olabilmektedir. Bulaşıcı veya bulaşıcı olmayan hastalıklar patojenlerden kaynaklanır ve hastalıklar fiziksel temas yoluyla bir kişiden diğerine bulaşabilir. Bunun için alınacak önlemleri şöyle sıralayabiliriz.

Ellerinizi yıkayın ve vücudunuzu formda tutun.

Yemek yerken yani yemek tüketirken, ellerimizin ve parmaklarımızın temizliğine çok dikkat edilmelidir. Zira; parmaklar, mikrobiyal mikropları, enfekte olmuş evcil hayvanlardan, insanlar ile etkileşimden, başka canlı olmayan şeylerden taşımaktadırlar.

Özellikle yemek yemeden önce, bir dakika boyunca ellerimizi iyice yıkamak, bulaşıcı hastalıklara neden olan zararlı bakterilerin yayılma hızını azaltmaktadır.

Ellerimizi yıkadıktan sonra, ellerimizi kurulamak ve fazla suyu temizlemek için temiz ve kuru bir havlu veya mendil kullanılmalıdır.

Çocuklar şekerli ve gazlı içecek tüketmemelidirler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.