Emel Şerife Hasçağan

Emel Şerife Hasçağan

Çocuklarımızın yaz tatilini değerlendirelim

Çocuklarımızın yaz tatilini değerlendirelim

Okulların tatil olması ile birlikte çocuklarımız yaz tatiline girdi. Yaz tatilinin çocuklarımız açısından dinlenmek ve gelecek eğitim öğretim yılı için enerji depolamak anlamında önemli bir fırsat olduğunu unutmamalıyız.

Yaz tatili çocukların yeni bir döneme başlamadan önce dinlenmeleri için bir fırsattır. Ancak bu firsatın doğru değerlendirilmesi gerekir. Bu dönemde uzun saatler bilgisayar başında zaman geçirmek fiziken ve psikolojik açıdan çocukların gelişimine uygun değildir. Aileyle planlanan saatlerde ve şekilde bilgisayarda zaman geçirilmelidir.

Çocuklarımızı sosyal hayata alıştırmak için belediyelerin veya özel eğitim kurumlarının yaz okullarına göndererek, paylaşmayı, dayanışmayı ve birlikte hareket etmeyi öğrenmesini sağlamalıyız. Şayet kurslara gönderme imkanımız yoksa aile üyeleri ortak faaliyetlerde bulunmalı çocuğa küçük sorumluluklar vermelidir. Çocuğun arkadaşlarıyla zaman geçirmesi ve yaşına uygun olarak çeşitli becerilerini geliştirecek oyunlar oynaması sağlanmalıdır. Ebeveynler bu aktiviteleri desteklemeli, teşvik etmelidir.

Çocuklar yaz döneminde de kitap okumaya teşvik edilmelidir. Geride bırakılan eğitim öğretim yılına ait konuların tekrarı da yaz tatilinde yapılmalıdır. Aile olarak çocuklarla ortak bir çok oyunu oynayarak aile bütünlüğünü çocuğa hissettirmeliyiz.

Çocuklarımızı kontrolle olarak sokağa salmalı, onların yaşıtları ile beraber güncel oyunları ve geleneksel çocuk oyunlarını oynamaları sağlamalıyız. Gerektiğinde beraber de oynayarak onların kendine güvenini sağlamalıyız.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Emel Şerife Hasçağan Arşivi
SON YAZILAR