Yangına ilk müdahale için 'gönüllü' oldular

Tekirdağ'da şehir merkezine uzak olan mahallede oluşturulan, aralarında kasap ve manavın da bulunduğu esnaftan oluşan gönüllüler, itfaiye ekipleri gelene kadar yangına müdahale ediyor.

Yangına ilk müdahale için 'gönüllü' oldular

Tekirdağ'da şehir merkezine uzak olan mahallede oluşturulan, aralarında kasap ve manavın da bulunduğu gönüllüler, itfaiye ekipleri gelene kadar yangına müdahale ediyor.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi bünyesinde eğitime katılarak "gönüllü itfaiyeci" olanlar, yangınlara ilk müdahalede bulunarak itfaiyecilere destek veriyor.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, "Gönüllü İtfaiyecilik Projesi" kapsamında Saray ilçesi Safaalan Mahallesi'nde oluşturduğu ekipte, çeşitli meslek gruplarından 16 gönüllü itfaiyeci görev yapıyor.

Tamamı esnaf olan gönüllü itfaiyeciler, gün içinde olağan işlerini yaparken yangın ihbarını aldıklarında, mahalle meydanında kurulan istasyondan, itfaiye daire başkanlığının kendilerine verdiği itfaiye aracı ile eldiven, yağmurluk ve yangın çizmesini giyerek alevlere müdahale etmek için harekete geçiyor.

Safaalan Mahallesi'nin ilçe merkezine uzak olması nedeniyle gönüllü itfaiyeciler, merkezden gelecek itfaiye ekipleri bölgeye ulaşıncaya kadar ilk müdahaleleri yaparak, yangınların büyümesini önlemeyi amaçlıyor.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Emin Pehlivan, gazetecilere yaptığı açıklamada, mahalle sakinlerinden oluşan gönüllü itfaiyecilere, daire başkanlığı uzmanlarınca eğitim verildiğini söyledi.

Gönüllü itfaiyeci projesinin Trakya'da ilk olarak Tekirdağ'da uygulanmaya başladığını belirten Pehlivan, "Bu proje ilk olarak Tekirdağ'da uygulanıyor. Projenin amacı, şehir merkezlerinin uzağında kalan mahallerimizde yangına ulaşım sürelerini mümkün olduğu kadar kısaltmak. Bir yerleşim merkezinin uzağında kurulmuş mahallelerimizdeki yangın olayında önce buralardaki gönüllüler sayesinde ilk müdahaleyi sağlayarak süreyi kısaltmak. Bu meslekte ilk müdahale çok önemli bu nedenle bu proje çok önemli." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler