Hobi olarak başladılar hayatları değişti

​Hayatı KOMEK’le değişen iki kadın. Biri, emekli bankacı iken tel kırma el işine gönül verip ödül almış bir anne, diğeri ise kilim dokuma ile başladığı serüvende artık sipariş alıyor ve öğrendiklerini arkadaşlarıyla paylaşıyor

Hobi olarak başladılar hayatları değişti

Onlar iki başarılı kadın. İki başarılı hayat. KOMEK ile başladıkları hikayede, ödülleri olan ve yurt dışına sipariş alabilen iki anne. Bir kadın, desteklenince başaramayacakları hiçbir şeyin olmadığını gösteren iki başarı öyküsü.

HOBİ OLARAK BAŞLADI, YAPTIKLARI ÖDÜLLE TAÇLANDIRILDI

Hayatı boyunca bankada çalışan Latife Neriman Arıcıoğlu, KOMEK’le tanışma hikayesinde ilk başlarda çok zorlandığını, ama yılmayarak savaştığını, hocasının gayretleriyle ve arkadaşlarının kendisini desteklemesiyle yapmış olduğu el işi tel kırma dalında Konya 2’cisi ödülünü aldı. Arıcıoğlu, “Yıllar boyunca çalışma hayatım oldu. Emekli olunca kendimi bir boşlukta hissettim. 4 yıl önce başladığım yolculukta ilk başlarda çok zorlandım. Çünkü daha önce fikir sahibi bile olmadığım bir el işi ile haşır neşir olacaktım. Pes etmedim, hiçbir şey moralimi bozmasına izin vermedim. Zaman geçtikçe öğrenmeye, elimin işe olan yatkınlığı artmaya başladı. Tekniğini öğrendim ve Havva Bizcanlı hocamızın özverili gayretleriyle şimdiki duruma geldim” diye konuştu. KOMEK projesini insan hayatı için önemli bir proje olduğunu, Konya için önemli bir iş istihdamı sağladığını söyleyen Arıcıoğlu, “Bu projeyi kimler düşünmüşse, kimler hayata geçirdiyse hep dua ediyorum. İnsanları hayata bağlıyor. Bir şeyler üretiyor. Ben o insanlardan sadece biriyim” diye konuştu.

“ÇOCUKLARIMIN İSTEKLERİNE CEVAP VEREBİLMEK ÇOK GÜZEL BİR DUYGU”

2008 yılında kilim tezgahı ile başlayan hikayesinde şimdi yurt dışı siparişleri alıyor. Hem evine katkı sağlıyor hem de kendi iş yerini açmak için hayaller kuruyor. Kurstaki arkadaşlarıyla birlikte 25metrekare ve 50metrekare yurt dışına sipariş alan iki çocuk annesi Mumine Özağır, “2008 yılında çocuklarımı büyütürken evime katkıda bulunmanın yollarını ararken tesadüf eseri kilimle tanıştım. İyi ki de tanışmışım. Kilimi öğrenmeye çocuklarımla gidip geldim. Evime eşime katkıda bulunmaya başladım” ifadelerini kullandı. Kilim atölyesinin ikinci evi olduğunu, burada kendi gibi kursiyer arkadaşlarıyla yeni dostluklar kurduğunu söyleyen Özağır, “Arkadaşlarımla birlikte keyifle kilim dokurken çocuklarımı kendim büyüttüm hem de evime katkıda bulundum. Çok güzel bir duygu, bir şeyler başarmak, çocuklarımın isteğine gururla cevap verebilmek çok isteğim şeydi. Ehliyetimi kilimden elde ettiğim kazançla aldım. Emeği geçen ve bize destek veren hocama çok teşekkür ediyorum. İnşallah rabbim bana da kendime ait atölye kurmamım için yardım eder de, ben de evine katkıda bulunmak isteyen kadınlara destek olurum” şeklinde konuştu. (Berati Ertan)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.